ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 17:13

Küçük Emine’nin öldüğü yol, kaçak çıktı

Küçük Eminenin öldüğü yol, kaçak çıktı


Antalya’da, 14 Şubat akşamı dere sularına kapılarak hayatını kaybeden 3,5 yaşındaki Emine Irmak Reyhaniye’nin ölüme gittiği yolun kaçak olduğu ortaya çıktı. Sarısu deresinin hemen yanından geçen yolun imar planlarında yeşil alan olduğu iddia edildi. Öte yandan, küçük Emine’nin ölümünden sonra bölgede henüz bir çalışma başlatılmadı. Sarısu Deresi ile bölgedeki küçük derecikler hala temizlenmedi. Özellikle menfezler, suyun akışını engelleyecek cisimlerle dolu.

Küçük Emine’nin ölümü tüm Türkiye’de vicdanları acıtırken, yaşanan trajik olayın altından çok sayıda ihmal çıkıyor. DSİ’nin bölgedeki taşkın riskini önceden haber vermesine rağmen yerel yönetimlerin gerekli çalışmaları yapmadığının ortaya çıkmasının ardından bu kez de Emine Irmak Reyhaniye’yi ölüme götüren yolun kaçak olduğu iddia edildi. Sarısu deresinin kenarından geçen yolun imar haritalarında yeşil alan olduğu ileri sürüldü. Bin 800 haneli, 4 bin nüfuslu Sarısu bölgesinin sakinleri ile birlikte, Reyhaniye ailesinin otomobilinin dere sularına kapıldığı yerde basın açıklaması yapan AK Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Osman Ali Eciş, yolun imar planlarında yeşil alan olduğunu ileri sürerek, “Belediye resmi imar planlarındaki yolları açmayıp, her önüne gelen yeri asfaltlayarak burada açmış olduğu yolda Sinan Reyhaniye’nin kullandığı araba dereye uçmuştur. Hayatını kaybeden 3,5 yaşındaki Emine Irmak’ın vebali hem Konyaaltı hem de Büyükşehir belediye başkanlarının yakasındadır.” dedi. Eciş, Sarısu deresinin taşkın alanında bulunan bölgenin kentsel gelişim alanı dışında olmasına rağmen imara açıldığını, konut alanlarının planlara işlendiğini savundu.

Şehri yönetenlerin olayı ‘talihsizlik’ olarak tarif etmelerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Büyükşehir ve Konyaaltı belediyelerinde meclis üyesi olan Yaşar Tabur da, "Bu yol, imarda var olan bir yol değil. Sorumluluk sahipleri talipsiz açıklamalarla kendilerini korumaya çalışıyor. Bu, kentin yöneticilerinin yapacağı bir davranış değil. Şehrül eminin böyle olmaması, yüreğinin sızlaması lazım. Bu yavrunun vicdani sorumluluğu yöneticilerindir. Başta onların sorumluluk sahibi olması lazım. ‘Burada bir talihsizlik var’ deniyor. Yok öyle bir şey. Göz göre göre gelen bir ölüm. Çünkü her sene burada bir sel felaketi oluyor. Bu defa acı bir kayıp olunca hassasiyet oluştu."

VATANDAŞ TEPKİLİ

Sarısu sakinleri, yerel yöneticileri bölgeyi ihmal etmek ve sorumluluktan kaçmakla suçladı. 6 yıl önce Sarısu’ya ilk yerleşenlerden olduğunu anlatan bir vatandaş, tepkisini, "Hani şehir sellere teslim olmayacaktı. Kanallarla denize akıtılması kolaylaştıralacaktı. Buranın sel yatağı içinde olduğunu bilirek imar izni veren yetkililer mi, yoksa buradan kendisine konut edinen Sarısu sakinleri mi suçlu?" sözleriyle dile getirdi.

"BEN HATA YAPTIM, BELEDİYE NİYE ENGELLEMEDİ?"

Bir sitenin yöneticiliğini yapan Kadriye Bayer isimli kadın, site yöneticilerinin toplantısında “Bir baraj göletinin içinde oturmaya mecbur bırakılıyoruz.” dediği Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, kendilerine "Oradan ev satın alırken, kiralarken ‘ucuz’ diye sorgulamaladılar da şimdi niye sorguluyorlar?" dediğini aktararak, "Ben vatandaş olarak bir hata yapabilirim. Peki, sen belediye olarak buna niye müsaade ettin? Biz kaçak yapılarda mı oturuyoruz? Bu kadar insan hatalı da sen çok mu aksın, çok mi temizsin?" diye tepki gösterdi.

"ÇOCUKLAR KORKUYOR"

Büyüklerin tepkisine çocuklar da ortak oldu. Her yağmurda oturdukları yerin su altında kaldığını ifade eden çocuklar, okuldan eve korkarak döndüklerini anlattı. Ceren Yaşar, “Buradan servisle geçerken çok korkuyorum.” dedi. Melisa Kahardastan da, “Afetlere önlem alınması gerekiyor. Canların kaybedilmesini istemiyorum. Yağmur yağdığında korkuyorum.” şeklinde konuştu.

"ÇALIŞMA YOK, MENFEZLER TIKALI"

Öte yandan 4,5 saat içinde metrekareye 108 kilogram yağış düşen afetin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen, bölgede derelere yönelik bir çalışma başlatılmadı. Sarısu ile küçük dereciklerin yatakları temizlenmedi. Üzerinden Antalya-Kemer karayolu geçen menfezler, suyun akışını engelleyecek maddelerle tıkalı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER