ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:46

Kubbeden düşmelere karşı önlem alındı

Kubbeden düşmelere karşı önlem alındı


Antalya’da yapımı devam eden Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Dr. Necmi Atik, işçilerin tedbirsiz bir şekilde çalıştırıldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Cami kubbesinde işçilerin fotoğrafı ile birlikte tedbirsiz çalışıldığı iddiaları üzerine bir basın toplantısı yapan Atik, işçilerin o sırada öğle tatilinde olduğunu aktardı.

Necmi Atik, Antalya’ya güzel bir eser kazandırma amacında olduklarını, camii inşaatının karkas kısmının bitmek üzere olduğunu ifade ederek, "Bu inşaatı bu süreye getirene kadar bütün işçilerimiz yüksek yerlerde çalıştılar. En son 37 metreye kadar bu inşaatın çeşitli yerlerinde onlarca işçi çalışarak bu aşamaya getirdi. Burada dikkat edilmesi gereken husus, şu ana kadar almış olduğumuz tedbirlerden dolayı hiçbir işçimizin burnu bile kanamamıştır." dedi. Atik, son yaşanan ve haberlere konu olan işçilerin kemersiz ve baretsiz görüntülenme anını ise gaflet anı olarak niteledi. "Ne olursa olsun camii inşaatında olduğu sürece işçiler baretlerini ve kemerlerini takmak zorundadır." diyen Atik, işçilerin kaza yapmaması için her türlü tedbiri aldıklarını dile getirdi. Atik, "İşçilerimizin baretleri ve kemerleri olsa bile, kubbeden kayıp düşme ihtimallerine karşı alt tarafta bir teras oluşturduk." şeklinde konuştu.Vatandaşlara verdikleri destekten dolayı da teşekkür eden Atik, Antalya’nın kültürüne katkı sağlayacak güzel bir eser yapmak istedikleri ifade etti.

EN BÜYÜK KUBBELİ CAMİLERDEN BİRİ OLACAK

Türkiye'nin en büyük kubbeli camilerinden biri olacak Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii, 7 bin kişinin aynı anda ibadet etmesine imkân tanıyacak. 2300 metrekarelik ana mekanı örten kubbe 35 metre çapında ve yerden yüksekliği 37.5 metre. Caminin kubbe genişliği ise Selimiye Camii'nin kubbesinden 4.5 metre daha geniş olacak. Camide 80 metre yüksekliğinde 3 şerifeli 4 minare bulunacak. Camiye ibadete gelecek engelli ve yaşlılar için iki adet asansör, 280 araçlık kapalı otopark bulunacak. Caminin 2014’te bitirilerek ibadete açılması planlanıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER