ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 17:36

Kronik solunum hastalığına karşı ağaç dikildi


Van İl Halk Sağlık Müdürlüğü, kronik solunum hastalıklarına karşı küresel işbirliği anlamına gelen Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases (GARD) ormanı kurdu.

Van Özalp yolu üzerinde bulanan Toprakkale mevkiinde fidan dikim töreninde bir konuşma yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, kronik hava yolu hastalıklarına dikkat çekmenin en etkili yollarından birinin fidan dikerek ormanlık alan oluşturulması olduğunu vurguladı. İmren, ormanların yaşamın kaynağı olan oksijen üretmesindeki önemine değinerek, Van halkının daha iyi bir havaya sahip olabilmesi amacıyla kurulan ormanın ilerleyen yıllarda kentin soluduğu havaya katkı sağlayacağını kaydetti. İmren, ormanlık alan oluşturulmasında ve ağaç temininde destek sağlayan Van Orman İşletme Müdürlüğü ve çalışanlarına, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivil Savunma ve AFAD, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine teşekkür etti.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, müdürlük personeli ve Türkiye Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı İl Kurul Üyeleri Toprakkale mevkiinde 500 fidanı birlikte dikerek etkinlik gerçekleştirildi.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); tüm dünyada 4. ölüm nedeni olan ve her yıl 2.7 milyon kişinin ölümüne yol açan, yaygınlığı giderek artan kronik hava yolu hastalığı. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edilebilirse, hastalık durdurulabilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER