ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 09:31

Kritik faiz kararı öncesi, 'Merkez'de vesayet' tartışması

Kritik faiz kararı öncesi, Merkezde vesayet tartışması

Bugün merakla beklenen faiz kararını açıklayacak 'Merkez Bankası'yla ilgili hükümet içinde farklı görüşlerin olması dikkat çekiyor.


Hükümet cephesinde Başbakan Erdoğan’ın ‘Faizler yüksek, sen dalga mı geçiyorsun’ demesiyle başlayan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ‘Askeri vesayet tamam sıra Merkez Bankası’nda’ demesiyle alevlenen tartışmada Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de faizlerin 29 Ocak öncesine dönmesini istiyor.

Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil'in haberine göre, ‘Merkez’ cephesinde ise Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Erdem Başçı üstüne basarak ‘bağımsızlık’ vurgusu yapıyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un sert sözlerle eleştirdiği Merkez Bankası bugün faiz kararını açıklayacak. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında enflasyon, Irak’taki son gelişmeleri de dikkate alarak bir karara varacak. 0.25 ile 0.75 baz puan aralığında bir indirime gidilebileceği beklentisi hakim.

Merkez Bankası bu kararının ardından Meclis’e bu hafta içinde ya da en geç gelecek hafta başında bilgi vermeye gidecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda aldığı kararları anlatacak.

ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDAKİ İSİM ERDEM BAŞÇI

Merkez Bankası bağımsız bir kurum. Ancak yılda iki kere yasası gereği Bakanlar Kurulu ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na bilgi verme zorunluluğu var. Başbakan Erdoğan bir süredir Merkez Bankası’nı sert bir şekilde eleştiriyor. Bu eleştirilerden sonra Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2 Haziran’da Bakanlar Kurulu’nda sunum yapmıştı. Sunumda havanın yumuşadığı düşünülürken, Başbakan’ın eleştirileri sürdü. Şimdi faiz kararının ardından bu kez Başçı Meclis’e gidecek ve vekillere bilgi verecek.

Merkez Bankası aslında bu yıl 13 Şubat’ta komisyona sunum yapmıştı. Ancak komisyonun bilgilendirmeyi geçen yıl yapılmayan bilgilendirmeye saydığı ve yeniden sunum istendiği öğrenildi. Merkez Bankası geçen yıl 15 Temmuz 2013’te komisyona sunum yapmıştı. Geçen yıl Bakanlar Kurulu’na da 27 Mayıs 2013’te tek sunum gerçekleştirilmişti. Bu yıl ise iki sunum yapılacak.

KOMİSYON ÇALIŞMALARI BAŞÇI'YI DİNLEYECEK

Komisyonda taşeron paketi olarak bilinen torba tasarının görüşmeleri devam ediyor. Komisyon çalışmaları bu hafta bitirirse Başçı’yı bu hafta dinleyecek. Ancak bitmezse en geç haftaya pazartesi çağıracak. Bu arada TBMM’nin tatile girme ihtimali var. Bu durumda sunum sonbahara kalacak.

SIRA MERKEZ BANKASI'NDA 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Hürriyet’e askeri vesayetin büyük ölçüde kalktığını sıranın Merkez Bankası, üst kurul ve yargı vesayetine geldiğini söyledi. Bu sözler ise artık Meclis gündeminde. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde 5 soru ile Kurtulmuş’un sözleri sonrasında Merkez Bankası’nın bağımsızlığının nasıl değişeceğinin bilgisini istedi. Oran “Merkez Bankası ile hangi yolla mücadele edeceksiniz? Kanuni bir değişiklik planlıyor musunuz?” diye sordu.

FAİZ ÖNCEKİ SEVİYELERİN ALTINA İNECEK Mİ?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faiz oranlarının bir an önce Merkez Bankası’nın ocak sonundaki sert faiz artırımı önceki seviyelerin altına gelmesini beklediklerini söyledi. Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda, Merkez Bankası’ndan beklentilerinin “piyasayı arkadan takip etmemesi” olduğunu belirterek, Merkez’in faizleri piyasanın önünde aşağı çekmesi gerektiğini vurguladı. Faiz indiriminin üretime, yatırıma ve istihdama pozitif katkı sağlayacağını belirten Zeybekci, tüketime ve ithalata ise alınan tedbirler sayesinde aşırı etkisi olmayacağını belirtti.

MERKEZ BANKASI NASIL GÜNDEME GELMELİYDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçılar için önem teşkil eden finansman maliyetlerinin düşürülmesi için Merkez Bankası’nın ihracatçı dostu politikalar yürütmesi gerektiğini belirterek, “Son dönemde Merkez Bankası’nın sadece faiz kararları ile gündeme geldiğini görüyoruz” dedi.

Büyükekşi, “Yüksek faizler yüksek enflasyona neden oluyor. Yüksek enflasyon da ihracatçılarımızın TL bazlı maliyetlerini artıyor. Yüksek faizler yatırım fizibilitelerine girdi teşkil ediyor, karlılık ve getiri beklentilerini negatif etkiliyor. Yüksek faiz, ihracatçı için önemli bir risk.” 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER