ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2014 Cuma 03:26

Kritik dava hakiimlerine soruşturma

Kritik dava hakiimlerine soruşturma

‘Ergenekon’ ve ‘Kafes’ hâkimlerine soruşturma başlatıldı.


Milliyet'in haberine göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yedek hakimlerinin müzakerelere katıldıkları yönündeki iddiaları araştırmak üzere inceleme başlattı.

Bu kapsamda görevlendirilen HSYK Başmüfettişi Tacettin Şeker bazı sanık avukatları ve gazetemiz muhabiri Esra Alus’u tanık olarak dinledi.

Milliyet gazetesinde 10 Ağustos 2013 tarihinde yer alan “Vicdanen çok rahatız” başlıklı haberde yedek hakimler Fatih Mehmet Uslu ve Ercan Fırat, müzakerelere katıldıklarına ilişkin beyanda bulunmuştu. Haberin ardından Ergenekon avukatları Hüseyin Ersöz ve İlkay Sezer HSYK’ya başvurarak yedek hakimler Ercan Fırat ve Mehmet Fatih Uslu’nun karar müzakeresine katıldıkları yönünde açıklamalarda bulunduğunu ve bu şekilde CMK’nın 227/1. maddesine göre suç işlendiklerini bildirmiş ve şikayetçi olmuştu.

6 ay sonra HSYK inceleme için HSYK Başmüfettişi Tacettin Şeker’i görevlendirdi. Başmüfettiş, aldığı ifadeler ve bilgileri HSYK’ya bildirilecek. Bu kapsamda üye hâkimler Uslu ve Ercan Fırat’ın müzakereye katılıp katılmadığı hakkında son karar ise HSYK tarafından verilecek.

Öte yandan HSYK’nın, “Kafes Eylem Planı” daha polis tarafından tespit edilmemişken, şüphelilere savcılık ifadesi sırasında bu planı soran savcılar ve “sistematik” hukuka aykırı karar verdiği öne sürülen hakimlerle ilgili şikâyet üzerine de inceleme başlattığı öğrenildi.

MİLLİYET

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER