ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 10:55

Kreş eğitimcileri çok sık hasta oluyor


Almanya'da Kreşlerde her çocuğa yer garantisi veren yasa 1 Ağustos’ta yürürlüğe girerken yapılan bir araştırma kreşlerdeki eğitimcilerin durumun iç açıcı olmadığını ortaya koydu.

Berlin Alice-Salomon-Yüksekokulu'nun araştırmasına göre kreşlerde çalışan hem eğitimci hem de idareci pozisyonda olan çalışanların başka branşlarda çalışan akranlarına göre en az iki buçuk kat daha fazla rahatsızlandıkları tespit edildi.

Kreş çalışanlarında solunum yolu, boyun, omuz ve bel ağrıları gibi kas ve iskelet sistemindeki rahatsızlıkların yanında yorgunluk ve aşırı uyku düşkünlüğünün çok sık görüldüğü belirlendi. Fakat uzmanları endişelendiren esas konu psikolojik rahatsızlıkların fazlalığı.

Kreş çalışanları hastalıkları nedeniyle uzun süre işe gelemiyor. Araştırma rahatsızlıkların sebeplerini parasızlıktan dolayı kreşlerdeki dersliklerin iyi donanıma sahip olmaması, eksik iş güvenliği ile donanımdaki ergonomiye dikkat edilmemesi olarak sıralıyor.

Bunun yanı sıra gürültü, zaman darlığı, stres ve düşük maaşların sebep olduğu hoşnutsuzluğun eğitimcilerin psikolojilerini olumsuz etkilediği belirtildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER