ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:44

Kral'ın gündeminde de Suriye var


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın Türkiye ziyaretinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini, Suriye'nin de bu çerçevede çok önemli olduğunu belirterek, bu konuları geniş bir şekilde ele aldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Ürdün Kralı 2. Abdullah, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya  Ürdün Kralı 2. Abdullah, Kraliçe Rania ve beraberindeki heyeti Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında sağlam dostluk ve kardeşlik bağları olduğunu, ilişkilerin güçlü bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

Kral Abdullah'ın ziyaretinin ilişkilere yeni bir ivme kazandırdığını kaydeden Gül, hem baş başa hem de heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkileri ve bölgeyle ilgili konuları kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını aktardı.

Kral 2. Abdullah'ın farklı sektörlerden önemli işadamlarıyla Türkiye'ye geldiğine işaret eden Gül, görüşmelerin bir ayağının da ekonomik ilişkiler olduğunu belirtti. Gül, 2009 yılında Ürdün'e yaptığı ziyaret sırasında imzalanan serbest ticaret, gümrük ve vize muafiyeti anlaşmalarının sonuçlarının karşılıklı olarak alındığını büyük memnuniyetle gördüklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Kral Abdullah'ın ülkemizi ziyareti Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde gerçekleşmektedir. Bu çerçevede tabii ki Suriye konusu çok önemlidir. Hem Türkiye hem de Ürdün'de çok sayıda Suriyeli vardır. Ürdün'de 300 binin üzerinde Suriyeli misafir etmektedirler. Bildiğiniz gibi biz de 180 binin üzerinde. Bunları geniş bir şekilde konuştuk. Ortadoğu barış sürecini geniş bir şekilde konuştuk. Bölgemizi ilgilendiren diğer konuları konuştuk.''

Ürdün'de, 23 Ocak'ta Temsilciler Meclisi seçimlerinin açık ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesinden duyulan memnuniyeti ve tebriklerini ilettiğini belirten Gül, ''Bu ziyaret muhakkak ki ilişkilerimizi çok daha güçlü hale getirmiştir'' dedi.

Kral 2. Abdullah'ın yarın Türk ve Ürdünlü işadamlarıyla bir araya geleceğini ve savunma sanayine ilişkin temaslarda bulunacağını dile getiren Gül, TAİ ziyaretinde kendisinin de Kral Abdullah'a eşlik edeceğini kaydetti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER