ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 16:35

KPSS'de yeni düzen

KPSSde yeni düzen


 Diyarbakır Fem Akademi Dershanesi Müdürü Mehmet Ali Kuş, öğretmenler için ilk kez yapılacak KPSS sınavında genel kültür ile eğitim bilimlerinin puan açısından belirleyici olacağını söyledi.

    Kuş, “Sınavda 50 sorunun oranının yüzde 50 olması neden? Soruların içeriği belli değil. Örnek soru yayınlanacak mı, yayınlanacaksa ne zaman? Bu gibi belirsizliklere rağmen, bu sınavın Fen-Anadolu Liseleri seçme sınavında çıktığı gibi çıkacağını söyleyebiliriz. Fakat burada oran yüksek gibi gözükse de asıl belirleyici sınavın sabah oturumundaki genel kültürün ve eğitim bilimleridir. Her öğretmen adayı kendi branşını yapabilecektir. Belirleyici olan alan sınavı olmayacaktır.” dedi.

    Dicle Üniversitesi’nde öğretmen adaylarına 2013’te yapılacak olan KPSS Öğretmenlik anlatıldı. Fen Bilimleri Kulübünün konuğu olarak programa katılan Diyarbakır Fem Akademi Dershanesi Müdürü Mehmet Ali Kuş, “13 Temmuz’da 15 branşta öğretmen adaylarına alanları ile ilgili 50 soru sorulacak. Ve bu 50 soru adaylara yüzde 50 oranında yansıyacak.” diye konuştu.

    Kuş, 13 Temmuz 2013’te ilk defa yapılacak olan bu sınava Türkçe, sosyal bilgiler, fen bilgisi, ilköğretim-lise matematik öğretmenlikleriyle fizik, kimya, biyoloji, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce, Almanca, Fransızca öğretmen adayları katılacağını kaydetti.

    KPSS121 öğretmenlik puanlarıyla atanacak olan bu branşların öğretmenlerinin aynı zamanda KPSS10 puanı da hesaplanacağını belirten Kuş, “Bu yıl ilk defa yapılacak olan bu sınav için kılavuz yayınlanmamış olup birçok bilinmezliği de beraberinde getiriyor. Neden bu branşlar seçildi? 50 sorunun oranının yüzde 50 olması neden? Soruların içeriği belli değil? Örnek soru yayınlanacak mı, yayınlanacaksa ne zaman? Bu gibi belirsizliklere rağmen, bu sınavın Fen-Anadolu Liseleri Seçme Sınavında çıktığı gibi çıkacağını söyleyebiliriz. Fakat burada oran yüksek gibi gözükse de asıl belirleyici sınavın sabah oturumundaki genel kültürün ve eğitim bilimleridir. Her öğretmen adayı kendi branşını yapabilecektir. Belirleyici olan alan sınavı olmayacaktır.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER