ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 09:25

Kozlu'daki grizu faciasının 21. yıl dönümü


Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde 3 Mart 1992'de meydana gelen grizu faciasında hayatını kaybeden 263 maden işçisi için tören düzenlendi.
     TTK Genel Müdürü Burhan İnan, müessese müdürlüğünde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 21 yıl önce Türkiye'nin en büyük iş kazalarından ve acılarından birinin Kozlu'da yaşandığını söyledi.
     Madencilik iş kolunun ağır ve tehlikeli işler sınıfına girdiğine dikkati çeken İnan, şöyle konuştu:
     ''Bizim ocaklarımız birinci derece gazlı ocaklardır. Riskimiz bu nedenle 2 kat artmaktadır. Burada madencilere düşen disiplinli çalışmak, verilen işi harfiyen yerine getirmek ve birbirine sahip çıkmaktır. Bir başka iş kolunda olmadığı kadar titiz davranmak zorundayız. Diğer iş kollarından farklı olarak madenci, madenciye emanettir. Bir madenci bütün madencilerin canını yeri geldiğinde kurtarabilir ama bir madenci yaptığı bir hatayla arkadaşlarının hayatını riske edebilir. Bunun için dikkatli çalışın.''
     Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş ise herkesin madenciliğin dünyanın en zor mesleklerinden biri olduğunu bildiğini belirterek, ''Biz bunu 165 yıldır yaşayarak öğreniyoruz. 165 yıldır yaklaşık 5 bin maden şehidimizle bu acı tecrübeyi edindik. Atalarımız ve bizler bu bölgede ülkemizin ve bölgemizin kalkınması için canımızla kanımızla mücadele ediyoruz. Bütün önemlere ve dünyadaki teknolojik gelişmelere rağmen bu acıları yaşamaya devam ediyoruz'' diye konuştu.
     Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, sendika yöneticileri ve maden işçilerinin katıldığı törende, faciada yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşunda bulunuldu, Kur'an-ı Kerim okundu ve mevlit şekeri dağıtıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER