ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 15:02

Köylüler rüzgar santralına karşı çıktı

Köylüler rüzgar santralına karşı çıktı

Hassas Teknik Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurmak istediği rüzgâr enerji santraline (RES) köylüler karşı çıktı.


İzmir'in Urla ilçesine bağlı Ovacık köyünde, Hassas Teknik Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurmak istediği rüzgâr enerji santraline (RES) köylüler karşı çıktı.

Urla Kent Konseyi ve Urla Belediyesi’nin de destek verdiği protestoya katılım fazla oldu. Firmanın açıklama yapmak istediği toplantı alanına girmeyen köy halkı, belediye meclis üyeleri, dernek üyeleri ve Urla Kent Konseyi Yürütme Kurulu, “Köyümüzde RES istemiyoruz" ve "Zeytinlikler halkın yaşam alanı” sloganları atarak, firma yetkililerine açıklama yaptırmadı. Firma müdürü Bülent Yüncü’nün basına verdiği yazılı açıklamada ise, “Proje yapılabilirse ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltan, daha güvenli, ekonomik ve politik olarak yarar sağlayan bir santral gerçekleşecektir. Ayrıca inşaat ve işletme safhasında istihdam yaratacağı için bölgedeki yerel halka ve çevreye olumlu katkılar yaratacaktır.” denildi.

Firma yetkililerini tencere tava çalarak protesto eden köy halkı ise karşı bildirim olarak şu açıklamada bulundu: “Köyümüze bu kadar yakın enerji santrali kurulmasını istemiyoruz, çünkü tüm gelişmiş ülkelerde rüzgâr türbinleri, insan yaşam alanlarından uzağa ve denizlere kurulmakta. Bizler tarımla geçinen insanlarız. Kurulacak santralin 150 metre ilerisindeki zeytinliklerimiz zarar görecek. Çocuklarımıza bırakacağımız tarlalarımız, acil kamulaştırma kurbanı mı olacak? Santrallerin insan biyoloji ve psikolojisinde yarattığı olumsuz sonuçları biliyoruz. Aynı şekilde bitki örtümüz ve hayvanlarımız da olumsuz etkilenecek, ekolojik denge sarsılacak. 1. derecede sit alanına yapılacak olan bu santral kurulurken ormanlarımız talan edilecek. Ovacık köyü halkı olarak, tüm insana ve çevreye duyarlı kişileri bu haklı mücadelemizde bize destek olmaya çağırıyoruz.”


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER