ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 13:56

Köylüler: Ölürüz de toprağımızı vermeyiz


Batman’da, topraklarının, başkaları tarafından tapulandırıldığını öğrendikten sonra seslerini duyurmak için traktörlerle valiliğe gitmek isteyen Zorköy köylüleri, mücadelelerini sürdürüyor. Sabah saatlerinde askeri birlikle köye giden yetkililer, arazilerde keşif yapmak istedi. Köy girişinde toplanan köylüler, keşfe gelen yetkililerle tepki gösterdi.

Haberleri olmadan, arazilerinin başkasının üzerine tapulandığını ileri süren Zorköy köylüleri, yaklaşık 80 yıldır ekip biçtikleri toprakların birileri tarafından hile ile masa başında tapulandırıldığını iddia ederek, topraklarını kimseye vermeyeceklerini söylediler.

Zorköy köyü Muhtarı Sadin Oğuz, “Sabah saatlerinde jandarma köye geldi, keşif yapacaklarını bildirdiler. Bu topraklar hazine arazisi, bana herhangi bir tebligat, bir yazı gelmemiş, perşembe günü arazilerimizin birileri tarafından tapulandığını öğrendik. Bugüne kadar bu konuda bir duyum almadık. Yalan dolan yalancı şahitle bu topraklar tapulandırıldı. Askerler, bugün geldi, tespit yapacaklarını bildirdiler. Bırakmadık, şu an tutanak tutacağız.” dedi.

Köylüler ise bataklık, kamış ve sazlıklardan oluşan araziyi tarıma elverişli hale getirdiklerini belirterek, “80 yıldır bu toprakları ekip biçiyoruz. Köyde tapulu arazi yoktur, hepsi devletin malıdır. Devlet bunu satacaksa hak bizimdir. Gerçekten devlet bunu satıyorsa biz parasını öder alırız. Bu insanları kimse tanımıyor. Arazi sizinse bu güne neredeydiniz. Bu gün jandarma gelmiş bize araziyi gösterin diyor keşif yapacağız. Arazi sizinse niye arazinizi tanımıyorsunuz. Biz ölürüz de topraklarımızı vermeyiz.” diye konuştular.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER