ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 17:00

Köylüler baş kaldırdı

Köylüler baş kaldırdı


Atalarından kalma toprakların, haberleri olmadan ağa tarafından kendi adına tapulandığını iddia eden Batman Merkeze bağlı Zorköy (Segirka) köylüleri baş kaldırdı. Yıllardır ekip biçtikleri arazilerin kendilerinden habersiz tapulandığını ileri süren köylüler, seslerini duyurmak için eylem yaptı.

Batman Valisi ile görüşmek üzere yaklaşık 50 traktörle toplu olarak il merkezine gelen köylüler, Batman Valiliği kavşağında polis ekipleri tarafından durduruldu. Ana caddede durdurulan traktörler nedeniyle yolda trafik akışı kısa süreliğine durdu. Yolu açmakta direnen köylüler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Yapılan görüşmelerin ardından köylülerden seçilen 5 kişilik bir heyet vali ile görüştü.

Yıllardır çay kenarında bulunan sazlık, kamış ve böğürtlen olan araziyi ekilebilir toprağa dönüştürdüklerini belirten köylüler, “Yaklaşık 4 bin 500 dönümlük araziyi yıllardır ekip biçiyoruz. Her aile ancak 4-5 dönüm ekiyor. Biz ne zaman toprakların tapusunu almak üzere başvurduğumuzda, ‘Burası baraj kapsamındadır. Kesinlikle tapusu yapılamaz, devlet buna müsaade etmez’ diye cevap aldık. Devlete karşı boynumuz kıldan ince deyip oturduk. Ancak geçen hafta öğreniyoruz ki ne askıya asma ne camide anons, hiçbir yasal uygulama olmadan birileri adına tapulamış. DGD almak için başvuruda bulunmuş. Burada domates patlıcan ekiliyor. Domates, patlıcan desteği var mı ki birileri tapulayıp destek alıyor.” diye ifade ettiler.

Topraklarını geri almak için mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirten köylüler, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ı cezaevine atan zihniyet ile topraklarını ellerinden alan zihniyetin aynı olduğunu ileri sürerek, yasal bütün haklarını kullanacaklarını belirttiler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER