ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 11:20

Köylerde toplu iftar bereketi

Köylerde toplu iftar bereketi


Ramazan ayında köylerde yapılan iftarlar hem eski günlerdeki güzel iftarları hatırlatırken hem de Ramazan ayının özelliği olan birlik olmanın güzelliğini yaşatıyor.

Bu iftarlardan biri de Ankara’nın Beypazarı ilçesi Dikmen köyünde gerçekleşti. Köy halkının toplu halde hazırladığı iftarda tüm köylüler ve misafirler köy meydanında topluca iftar açtı. İftara katılan İl Genel Meçlisi Üyesi Sefa Varlık, Ramazan coşkusunun Dikmen köyünde bir başka farklı olduğunu ifade etti. Varlık, geleneklerin köylerde yaşatılır olmasının artık köylerin tekrar cazibe merkezi haline dönmeye başladığının bir habercisi olduğunun altını çizdi.
Sefa Varlık köy meydanında toplu halde hazırlanan iftar yemeği ile Ramazan ayının bereketi ile kaynaşma ve birlikteliğin sağlandığını gözlediklerini söyledi.

Köy Muhtarı Doğan Çelik, toplu iftar geleneğini ellerinden geldikçe her Ramazan’da devam ettirdiklerini belirterek, “Bu güzel ayda gelecek nesillere aktaracağımız güzel bir adetimiz bu. Bu şekilde hem de geçmiş günlerimizi hatırlıyoruz. Bizce böyle güzelliklerin tüm köylerde tekrar yaşanması gerekli.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER