ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 16:27

Kötü karne baskısı, çocuğu derslerden soğutur


Günümüzde birçok aile çocuklarını hâlâ zayıf notlarından dolayı cezalandırıyor. Karnesinde zayıf olan öğrenciler ise bu durum karşısında karne sendromu yaşıyor. Ancak zayıf notlarda yalnızca çocukların değil ailelerin de katkısının olduğunu belirten uzmanlar, kötü karne getirmenin düşük zekâ göstergesi olmadığına dikkat çekiyor. Okul başarısının sağlanmasında çocuklara olduğu kadar aileye de büyük sorumluluk düştüğüne işaret eden uzmanlar, cezalandırılan veya ceza beklentisi içinde olan çocukların daha çok stres altına gireceği için derslerdeki başarısı artmak yerine okuldan ve derslerden daha da soğumasına neden olabileceğini dile getiriyor.

Eskişehir Acıbadem Hastanesi'nde görev yapan Psikolog Orhan Öztürk, karne sendromunun öğrencilerin başarısız olduğu derslere karşı ailenin vereceği tepkilerden korkmasıyla ortaya çıktığını söyledi. Bu konuda ailelerin bilinçlenmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Psikolog Öztürk, “Karneler alındıktan sonra işler istenen ölçüde iyi gitmediyse anne babaların cezalandırıcı ve suçlayıcı olmalarını tavsiye etmiyoruz. Cezalandırılan veya ceza beklentisi içinde olan çocuk muhtemelen daha çok stres altına gireceği için derslerdeki başarısı muhtemelen artmayacak, belki de okuldan ve derslerden daha da soğuyacaktır.” dedi.

Bunun yerine daha yapıcı, destekleyici, cesaretlendirici bir tutum takınmanın çocuğun psikolojik gelişimi açısından uygun olacağını vurgulayan Psikolog Öztürk, şunları söyledi: “Çocuğun problemli olduğu alanları tespit ve telafi etmek, daha organize çalışmasını sağlayacak becerileri kazandırmak, olumlu davranışlarını mükâfatlandırmak, motivasyonunu yükseltmek için makul ödüllendirme yöntemlerini belirlemek için bu konularda bilinçli olmak, gerekirse bir uzmandan tavsiye almak akademik alandaki tatmini sağlamak açısından önemli olmaktadır.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER