ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 18:31

Kosovalı komutan unutulmadı


Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UŞK) kurucularında biri olan Adem Yaşari, ölümünün 15. yıl dönümü dolayısıyla Kosova Meclisi'nde özel oturum düzenlendi.
    
Yaşari ailesinden temsilcilerin de katıldığı oturum, ülkenin özgürlüğü uğruna yaşamlarını kaybedenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.
    
Oturumda konuşan Kosova Başbakanı Haşim Taçi, özgürlük savaşında hayatını kaybeden Kosovalılar'ın kanlarının Kosova özgürlüğünün köklerini sulamaya devam ettiğini belirtti.
    
Taçi, Adem Yaşari'nin yanı sıra Kosova tarihindeki bir çok önemli komutanın ülkenin farklı bölgelerinde yaşanan çatışmalarda hayatlarını kaybettiklerini ve ülkenin böylelikle özgürlüğüne kavuşabildiğini vurguladı.
    
Kosova Meclisi adına konuşan Meclis Başkanı Yakup Kraşniçi de sözlerinin başında Yaşari ailesine teşekkürlerini dile getirdi. Krasniçi ayrıca, başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan tüm ülkelere minnettar olduklarını belirtti.
    
7 Mart 1998'de Adem Yaşari ve beraberindeki 52 kişinin yaşamını yitirdiği Prekaz köyünde bu akşam saat 20.00'de ateşlerin yakılmasıyla 3 gündür devam eden anma törenleri son bulacak.
    
Adem Yaşari'nin katledildiği olay
    
Kosova'da Sırp ve Arnavut kuvvetleri arasında savaşın devam ettiği dönemde ülkenin orta kesimlerindeki Prekaz köyünde içerisinde Adem Yaşari ve ailesinin bulunduğu ev, binin üzerinde ağır silahlara sahip Sırp asker ve polisleri tarafından kuşatılmıştı. 5-7 Mart 1998'de yaşanan katliamda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 38'i Yaşari ailesine mensup 52 kişi hayatını kaybetti.
    
Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) kurucularından olan Adem Yaşari de bu saldırılar sonucu 7 Mart 1998'de hayatını kaybetti. Ülkenin bağımsızlığının sembol isimlerinden olan Adem Yaşari'nin ismi bir süre önce Kosova'nın başkenti Priştine'deki uluslararası havaalanına da verildi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER