ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 12:52

Kosova'da yerel seçimler


Kosova Başbakanı Haşim Taçi, yerel seçimlerin, Kosova'nın tamamında düzenlenen ilk ve genç Kosova devleti için tarihi seçimlerdir olduğunu söyledi.
Taçi, ülkede genelinde bu sabah başlayan yerel seçimler için başkent Priştine'deki Faik Kobica İlköğretim Okulu'nda oy kullandı.
Oy kullandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Taçi, ülkesinin bugünkü seçimlerde Avrupa Birliği (AB) entegrasyonuna yönelik önemli sınavlardan birisinde daha başarılı olacağına inandığını belirtti.
''Bu seçimler, Kosova Cumhuriyeti'nin tamamında düzenlenen ilk ve genç devletimiz için tarihi seçimlerdir" diyen Taçi, şunları kaydetti:
"Bağımsızlığımız hususunda başarılı biri yılı daha geride bıraktık, Avrupa entegrasyonuna yönelik güvenli bir yol açtık, İstikrar ve Ortaklık Antlaşması ile ilgili müzakere sürecini açtık ve aynı zamanda vatandaşlarımız için vize serbestliğine yönelik süreci de başlattık. Bu seçimler Kosova Cumhuriyeti için Avrupai bir testttir.''
Partisinin yerel seçim kampanyasına aktif katılım gösteren bütün Kosova vatandaşlarına teşekkür eden Haşim Taçi, ''Kosova devletinin ve vatandaşımızın geleceği için önemli olan Avrupa testinde başarılı olacağına güvenim tam. Bugün demokratik düzen, demokratik gelişim ve güvenli bir Avrupa perspektifi göstereceğimizden eminim'' diye konuştu.

- Seçim sakin geçiyor

Kosova Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Valdete Daka da düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde 2 bin 365 noktada sabah 07:00 itibariyle oy kullanılmaya başladığını, sadece Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Mitrovitsa'nın kuzey kısmında bir seçim noktasının zamanında açılmadığını söyledi.
Daka, ''Bunun nedeni bu seçim yerinde görev yapan bazı komisyon üyelerinin görev başına gelmemesidir. Bu yüzden bu komisyon üyelerinin değiştirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı'' dedi.
Valdete Daka, oy kullanma işlemi başladığından bu yana olumsuz bir durum yaşanmadığını belirtti.
Kosovada'ki bugün yapılan yerel seçimler, ülkenin kuzeyinde, yoğun olarak Sırp nüfusun yaşadığı belediyelerde de ilk kez Kosova kanunlarına göre seçim yapılıyor olması dolayısıyla ayrı bir önem taşıyor.
Kosova Merkezi Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için 7 bin 964 aday yarışıyor. Ülke genelinde 1 milyon 779 bin seçmenin oy kullanması bekleniyor.
Kosova, 17 Şubat 2008'de Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER