ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 15:41

Kosova, Türkiye'nin tecrübeleriyle kalkınacak


 Kosova'nın Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati, ekonomik yönden önemli bir atılım yapan Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanarak Kosova’da da kalkınmanın önünü açmak istediklerini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de başta Kosova olmak üzere Balkan ülkelerinde kalkınmanın en önemli anahtarının Türkiye ile sıkı işbirliği olduğunu belirterek, bölgeye her türlü katkıyı vermeye devam edeceklerini vurguladı.

Kosova ile Türkiye arasında ticari işbirliğini güçlendirmek üzere bir dizi temaslarda bulunmak için Bursa’ya gelen Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati, Başkan Yardımcısı Erol Zekeriya, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ekonomi Müdürü Rüstem Abiti, İhracat Geliştirme Başkanı Remzi Ahmeti, Priştina Ekonomi Bölgesi Başkanı Nol Buzhala ve işadamlarından oluşan 19 kişilik heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi ziyaret etti. Konuklarını Heykel’deki tarihi binada ağırlayan Başkan Altepe, Bursa’nın tarihi, sosyal ve ekonomik yapısı ile Balkanlar’da hayata geçirdiklerini çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati, Türkiye’nin son yıllarda ekonomik açıdan hızla gelişen bir ülke olduğunu belirterek, bu açıdan Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini söyledi. Bu amaçla işadamlarından oluşan bir heyetle Kocaeli, Bursa ve Yalova’daki sanayi kuruluşları ile birebir görüşmeler yapmak amacıyla Türkiye’ye geldiklerini dile getiren Kastrati, “Türkiye hem savaş döneminde hem savaş sonrasında her zaman Kosova’nın yanında oldu. Kosova halkı Türkiye’ye bu açıdan müteşekkirdir. Şimdi de Türkiye’de gördüğümüz hızlı kalkınmayı işbirlikleri ile Kosova’ya aktarmak istiyoruz.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de Kosova’nın kalkınma için öncelikle üreten bir ülke haline gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu anlamda Kosova’da en fazla yatırım yapan şirketlerin başında Türkiye’nin geldiğini kaydeden Başkan Altepe, “Sadece İstanbul, Bursa, Kocaeli dediğinizde Türkiye ekonomisinin yüzde 60’ına ulaşıyorsunuz. Yani Kosova’nın kalkınması için Türkiye yeter. Kalkınma için başka bir yer aramaya gerek yok. Biz Kosova’ya bir şey almaya gitmiyoruz. Sadece oranın kalkınıp, gelişmesini istiyoruz. Bu konuda bugüne kadar oradaki yerel yönetimler ve sivil kuruluşlarla önemli çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Desteğimiz bundan sonra da devam edecek.” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, ziyaretin sonunda günün anısına Mitroviça Belediye Başkanı Avni Kastrati’ye el yapımı çakı seti ve Bursa kitabı hediye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER