ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 13:31

Kosova ile Sırbistan arasındaki müzakereler


Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ve Başkakan Sali Berişa, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga'nın dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaptıkları görüşmeyi olumlu bir adım olarak değerlendirdi.
     Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Nişani'nin Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un arabuluculuğunda Brüksel'de gerçekleştirilen Yahyaga-Nikoliç görüşmesinin istenilen yönde olumlu bir adım olarak nitelendirdiği belirtildi.
     Açıklamada, "Bu görüşme, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesine hizmet edecektir. Her ne kadar sembolik bir görüşme olsa da bu görüşme, Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğa destek mesajıdır. Bu diyaloğun, anlayışın ve iş birliği ruhunun Kosova ile Sırbistan arasındaki sorunların çözülmesine, iyi komşuluk ilişkilerine ve bölge istikrarına katkı sağlayacağına inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
     Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ise yaptığı açıklamada, Nikoliç-Yahyaga görüşmesinin tarihi bir görüşme olduğunu belirtti.
     Berişa, "Brüksel'de gerçekten tarihi bir olay oldu. Yahyaga ve Nikoliç, iki egemen ülke arasındaki ilişkileri konuştu. Bu görüşme, Kosova'nın Sırbistan tarafından "de facto" olarak tanınması anlamına gelmektedir" ifadelerini kullandı.
     Sırbistan ve Kosova cumhurbaşkanları dün AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un arabuluculuğunda Brüksel'de ilk kez bir araya geldi. Sembolik olarak görülen görüşme, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi açısından son derece önemli bir adım oldu.
     Ashton'un arabulucuğunda daha önce 4 kez başbakanlar düzeyinde bir araya gelen iki ülke temsilcileri, sadece sınır geçişlerinin ortak yönetimi konusunda anlaşabilmişti. AB Komisyonu, Sırbistan'ın üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için Kosova'yla ilişkilerini somut olarak normalleştirmesini şart koşuyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER