ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 17:41

Kosova, Bosna Hersek'e vize uygulayacak

Kosova, Bosna Hersek vatandaşlarına vize uygulama kararı aldı.


Kosova Bakanlar Kurulunun bugünkü toplantısında, Bosna Hersek Vatandaşlarına Vize Uygulanmasına Dair Kararname Teklifi ele alındı. Yapılan değerlendirmelerin ardından, Bakanlar Kurulu, Bosna Hersek vatandaşlarına vize uygulanmasını kararlaştırdı.

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhay, konuya ilişkin resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kosova'nın, bugünden itibaren Bosna Hersek vatandaşlarına vize uygulamaya başlayacağını kaydetti.

Hoxhay, ''Bosna Hersek, bizim vatandaşlarımıza vize muafiyeti uygulanması yönünde bir karar almadı.

Bu nedenle, Bakanlar Kurulumuz karşılıklılık ilkesine dayanarak Bosna Hersek vatandaşlarına vize uygulama kararı aldı'' ifadelerini kullandı.

Kosova hükümeti, geçen aralık ayında, Kosova'nın bağımsızlığını tanımayan ülke vatandaşlarına vize uygulanması konusunu gündeme almıştı. Balkan ülkeleri arasında sadece Sırbistan ve Bosna Hersek, Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyor.

Bosna Hersek kanunları gereği, ülkenin dış politikasıyla ilgili bir karar alınabilmesi için söz konusu teklifin önce Temsilciler Meclisi'nde, ardından Boşnak, Hırvat ve Sırp milletvekillerinden oluşan Milletler Meclisi'nde kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Sırp milletvekilleri, Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerinden dolayı Bosna Hersek'in Kosova'nın bağımsızlığını tanımasına ve bu yönde bir karar alınmasına karşı çıkıyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER