ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 17:09

Kosova Başbakanı Taçi, Arnavutluk'ta


Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Sırbistan'la yürütülen müzakerelere ilişkin, "Sırbistan başbakanıyla görüşmek benim için zor, ancak sorunlara çözüm bulmak için bunu yapmalıyım" dedi.
     Resmi ziyaret için Arnavutluk'un başkenti Tiran'da bulunan Taçi, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile görüştü.
     Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sali Berişa, Kosova ile Sırbistan arasında yürütülen müzakerelerin tüm bölge için son derece önemli olduğunu söyledi.
     Berişa, Brüksel'de başbakanlar düzeyinde gerçekleştirilen müzakerelerde üzerinde uzlaşılan konuların uygulanması hususunda kuşku olmadığını, bu anlaşmaların Avrupa Birliği'nin (AB) desteğine sahip olduğunu belirtti.
     Brüksel'de üzerinde uzlaşılan anlaşmaların sonuçlarının her iki ülke vatandaşları üzerinde hissedileceğine inandığını ifade eden Berişa, "Kosova'nın bağımsızlığı bölgenin çıkarınadır. Arnavutluk, Kosova'nın NATO'ya ve AB'ye entegrasyonu sürecini desteklemektedir" dedi.
     Uluslararası camiada kendisine yöneltilen "milliyetçilik" eleştirilerine de değinen Berişa, şunları söyledi:
     "Arnavutluk, herhangi bir ülkeye karşı toprak anlamında hiçbir iddiaya sahip olmamıştır, olmayacaktır da. Arnavutluk, Balkanlar'daki tüm mevcut sınırların korunmasına saygı göstermektedir. Nerede bulunurlarsa bulunsunlar Arnavutlar, özgür ve eşit bir şekilde yaşamalıdır. Buna milliyetçilik deniyorsa ben de bununla gurur duyuyorum."
     Kosova Başbakanı Taçi de Sırbistan ile Kosova arasındaki devam eden müzakerelere değindi. Taçi, Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç'le görüşmesinin kendisi için zor olduğunu, ancak sorunlara çözüm bulmak adına bunu yapması gerektiğini ifade etti.
     Arnavutluk Başbakanı Berişa'ya müzakereler hakkında bilgi verdiğini kaydeden Taçi, bugüne kadar gerçekleştirdikleri beş görüşmenin de yapıcı ve olumlu geçtiğini belirtti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER