ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:40

Kosova bağımsızlığının 5'inci yılını kutlayacak


Kosova Cumhuriyeti, bağımsızlığının 5'inci yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutlayacak.
    
Kosova'nın bağımsızlığının kutlamalarıyla ilgilenen kurul komitesi, Kosova'daki belediye başkanlarıyla ile biraraya geldi. Komite, toplantıda, Kosova'nın bağımsızlık kutlamalarının üç gün süreceğine karar verdi.
    
Alınan karara göre, 15 Ocak 2013 tarihinde, Kosova-nın bağımsızlığının 5-inci yıldönümü ve Priştine Üniversitesi-nin kuruluşununun 43-üncü yıl dönümü vesilesiye, Priştine'deki Gençlik Sarayı Kırmızı Salonu'nda tören düzenlenecek.
    
Kutlamaların ikinci günü olan 16 Ocak-ta ise, Emerald Oteli'nin salonunda Kosova Cumhurbaşkaı Atifete Yahyaga ile yabancı misafirlerin katılımıyla, Kosova Senfoni Orkestrası tarafından konser verilecek. Ayrıca, Kosova Ulusal Tiyatro Salonu'nda "Shota" halk dansları konseri düzenlenecek.
    
Kutlamların üçüncü günü 17 Ocak'ta ise, Kosova'nın bağımsızlığında büyük emekleri olan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) kurucularından merhum Adem Yaşari ile eski Kosova Cumhurbaşkanı İbrahim Rugova-nın mezarlıkları ziyaret edilecek ve Zahir Bayaziti anıtına çelenk koyulacak. Ayrıca, Kosova Güvenlik Gücü (FSK) ile Kosova Polisi tarafından Priştine merkezinde resmi geçit düzenlenecek.
    
Aynı gün içinde, Priştine'deki Rahibe Teresa Meydanı'nda, Kosova bağımsızlığının 5'inci yıl dönüm konseri düzenlenecek ve gece havai fişek gösterisiyle törenler resmen bitecek.
    
Kosovalı siyasi partiler, kutlamaların herhangi bir provokasyona fırsat verilmeden sakin ve sevinçle kutlanması yönünde halka çağrıda bulundu.
    
Kosova polisi tarafından yapılan açıklamada ise kutlamalar süresince 4 bine yakın polisin görevlendirileceği, ayrıca Kosova'daki tüm hastanelerin kutlamalar boyunca 24 saat çalışacağı bildirildi.
    
Kosova, 17 Şubat 2008'de Sırbistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmişti. Kosova'yı ilk tanıyan ülke Kosta Rika, ikinci ülke ABD olmuştu. Türkiye, Arnavutluk, İngiltere ve Afganistan da Kosova'yı tanıyan ilk ülkeler arasında yer alıyor.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER