ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2014 Cumartesi 10:58

Köşk seçimleri için ilk oylar

Köşk seçimleri için ilk oylar

Cumhurbaşkanı seçimi için karayolu, havalimanları ve limanlardaki 42 gümrük kapısında oy verme işlemi bugün başladı.


Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk oyu Dış Hatlar Terminali gidiş katında 1 numaralı seçim sandığında 15 yıldır yurt dışında yaşayan Ahmet Atay kullandı.

Atay, en başta başkanlık sistemine karşıyım. Toplumu kucaklayan, birleştiren ülkemizi yurt dışında seviyeli bir şekilde temsil eden bir Cumhurbaşkanı istiyorum, ifadelerini kullandı.

Oy kullanan bir başka seçmen Hümeyra Başlar ise ilk zamanlara göre Türkiye'ye bakış açısı çok değiştiğini söyledi.

Rizeli Azmi Koyuncu ise “Bu memleketin AB standartlarına uyması lazım. Bunlar yapılıyor da yani. Bugün izne geldiğimde eskisi gibi olmadığını görüyorum. Otobüs durakları, metrobüsler, hastaneler falan hemen Avrupa'daki gibi. Benim mahallemde doktorum var. Almanya'da aynı şekil var" diye konuştu.

OY VERME İŞLEMİ 10 AĞUSTOS'A KADAR SÜRECEK

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimine göre, gümrük kapılarında oy verme işlemi 10 Ağustos'a kadar sürecek.
Yurt dışında yaşayıp söz konusu tarihlerde Türkiye'de bulunan ya da randevu aldığı veya kendisi için belirlenen günde yaşadığı ülkede oyunu kullanmayan seçmenler, sadece gümrük kapılarında kurulan sandıklarda oyunu kullanabilecek.
Bu kapsamda, Gürbulak, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule, Esendere, Dilucu, Dereköy, Habur, Kapıköy karayolu gümrük kapılarında, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri Havaalanı, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapılarında ve Kaş, Kuşadası, Ayvalık, Karaköy, İzmir, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Samsun liman gümrük kapılarında sandık kuruldu.

OY KULLANMAK İÇİN NE GEREKLİ?

Seçmenlerin, gümrük kapısında oy kullanması için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösteren nüfus hüviyet cüzdanı veya pasaportunu yanında bulundurması gerekecek. Nüfus cüzdanı veya pasaportunda kimlik numarası olmayanlar, üzerinde kimlik numarası bulunan ek bir kimlik belgesini göstermek zorunda olacak.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER