ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 17:30

"Kosava hak ettiği yeri alacak"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Kosova uluslararası toplumda hak ettiği yeri alacaktır. Türkiye her zaman Kosova'ya desteğini her zeminde olduğu gibi sürdürmeye devam edecektir. İkili ilişkilerimiz mükemmel seyreden ilişkilerdir'' dedi.
    
Davutoğlu ve Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay yaptıkları baş başa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
    
Davutoğlu, Hocay ile yaptıkları toplantıda, Balkanlar'daki gelişmeleri ele aldıklarını kaydederek, özellikle Belgrad-Priştine Diyalog süreci üzerinde durduklarını vurguladı. İki hafta önceki NATO toplantısında Kosova gündemli özel bir oturum gerçekleştiğine dikkati çeken Davutoğlu, "Sayın Catherine Ashton'la da sürekli temas halinde Belgrad-Priştine Diyaloğu'nun gidişiyle ilgili koordinasyon içindeyiz. Bizim için Kosova'nın toprak bütünlüğü, mutlak siyasi egemenliği, Balkanlar'daki kalıcı istikrar için büyük önem taşıyor. Bu çerçevede yürütülen diyaloğu çok önemli görüyoruz. Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve sağlıklı bir seyir takip etmesi Balkanlar'da kalıcı istikrar için önemli bir gelişme olacaktır. Biz de bu konudaki katkımızı her zaman sürdürmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.
    
Kosova'nın tanınması konusundaki son gelişmeleri de ele aldıklarını ifade eden Davutoğlu, "Kosova uluslararası toplumda hak ettiği yeri alacaktır. Türkiye her zaman Kosova'ya desteğini her zeminde olduğu gibi sürdürmeye devam edecektir. İkili ilişkilerimiz mükemmel seyreden ilişkilerdir" diye konuştu.
    
     Türkiye, Kosova'nın en önemli stratejik ortaklarından biri
    
Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hocay da, Türkiye'ye yapmış olduğu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dün Konya'da ilk defa katıldığı Şebi Arus törenlerinin kendisini derinden etkilediğini söyledi. Ziyareti kapsamında Ahmet Davutoğlu ile çok önemli görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade eden Hocay, Türkiye'ye, Kosova'ya başta güvenlik olmak üzere ekonomi, eğitim, sağlık gibi birçok konuda verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
    
Hocay, Türkiye'nin Kosova'nın en önemli stratejik ortaklarından biri olduğu belirterek, Kosova'nın Türkiye ile geçmişte olduğu gibi gelecekte de işbirliği içerisinde olacağını kaydetti.
    
Bir gazetecinin, ''Kosova'da yaşayan Türklerin ülkenizdeki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusunu Hocay, ''Kosova halkı ile Türk halkı tarihten beri iç içe yaşıyor. İki ülke halkı ortak tarihi, ortak kültürü paylaşıyor. Son seçimlerde de 3 Türk temsilcisi parlamentoya girdi. Kosova'da yaşayan Türkler hem ekonomik hem kültürel anlamda Kosova halkı ile barış içerisinde yaşıyor. Kosova'da yaşayan Türkler her iki ülke arasında kültürel bağı da güçlendiriyor. Biz de hükümet olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz'' şeklinde yanıtladı.
    
Suriye'deki son gelişmeleri de değerlendiren Hocay, Kosova'nın Türkiye'nin Suriye politikasını desteklediğini belirterek, ''Kosova halkı da özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi için yıllarca mücadele etti. Kosova halkı Suriye'de demokratik geçişin sağlanması için Suriye halkının yanındadır'' diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER