ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 14:29

KOSADER’den Balkan gezisi


Kocaeli Sağlık Mensupları Derneği (KOSADER), Kosova ve Makedonya’ya gezi düzenledi. Sağlıkçılar, gezi kapsamında Kosova ve Makedonya’da Osmanlı eserleri yakından görme imkânı yakaladı. Buralarda bulunan Türk okulları hakkında bilgi aldı.

        KOSADER’in Kosova ve Makedonya gezisine, dernek üyelerinin yanı sıra Lale Sağlık Derneği üyeleri de katıldı. Sağlık mensupları, 4 günlük gezi kapsamında ilk önce uçakla Kosova’nın başkenti Priştine’ye gitti. Ziyaret kapsamında, Sultan Murad Hüdavendigar'ın 1. Kosova Savaşı sonrasında şehit düştüğü yerde yapılan türbeyi ziyaret etti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nca (TİKA) restorasyonu tamamlanan türbe hakkında rehberden bilgi aldı. Ardından Kosova’da bulunan Türk okullarından Mehmet Akif Kolejleri'ne ziyarette bulundu.

        Sağlıkçılar, gezinin ikinci günü Kosova’nın bir başka kenti Prizen’e geçti. Şar Dağları ile çevrili kente yaklaşınca ilk olarak 590 metre yükseklikteki kalenin görkemi, bölgedeki tarihi izlerin görkemini yansıtan en önemli yapıların arasında yer alıyor. Dağların arasından yeşilin farklı tonlarını izleyerek girilen kentte, Doğu Roma devrinden kalan Prizren Kalesi, bir süre kullanıldığı ve geliştirildiği Osmanlı döneminden de izler taşıyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455'te Osmanlı topraklarına katılan Prizren, camisiyle, hamamıyla, köprüsüyle ve şadırvanıyla halen Türklerin izlerini yansıtıyor. Türklerin yoğun olduğu Prizren kenti, doğal güzelliklerinin yanı sıra, varlığını koruyan Osmanlı eserleriyle, ziyaretçilerine adeta zamanda yolculuk yaptırıyor. Prizren'in, Osmanlı döneminden kalma kemerli taş köprünün sardığı Bitriça Deresi mevkisinden hangi yöne baksanız, Osmanlı kültür mirası göze çarpıyor.

        Sağlıkçılar, burada ilk önce Fatih Sultan Mehmet'in, Prizren'i fethettikten sonra askeriyle namaz kıldığı Namazgâh ve Sinan Paşa Camii'ni de ziyaret etti.

        Sağlık mensuplarının ziyaret ettiği Emin Paşa Cami imamı Davut Lezi (36), okuduğu Kur’an-ı Kerim ile herkesi kendine hayran bıraktı. Lezi, yaşadıkları bu güzellikleri Osmanlı Devleti’nin getirdiğini söyledi. Lezi, Türklere karşı olan sevgilerini anlattı. Gezinin üçüncü günü Kosova’dan Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geçen sağlıkçılar buradaki Osmanlı izlerini yakından görme fırsatı yakaladı. Üsküp’ten tekrar Kosova’ya gelen sağlık mensupları, gezinin son günü Kosova’nın kurtuluşuna önemli katkı sağlayan Adem Yaşari’nin mezarını ziyaret etti, Yaşari ve ailesinin hayatını kaybettiği evi yakından görme fırsatı yakaladı.

        Geziyi değerlendiren dernek başkanı İsmail Pehlivan, 4 günlük gezinin oldukça verimli geçtiğini söyledi. Pehlivan, “Dernek olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda geziler de düzenliyoruz. Önümüzdeki gün ve aylarda yine Türkiye’deki bazı illerin yanı sıra Bosna Hersek’e gezi yapmayı planlıyoruz.”dedi. Geziye katılanlar da duydukları memnuniyeti dile getirdi ve organizasyon için KOSADER’e teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER