ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:29

Kös sesleri Londra Müzesi'nde çınladı

Kös sesleri Londra Müzesinde çınladı


Londra Müzesi ilk defa mehter marşları ile çınladı. Bursa Belediyesi Mehter Takımı ve Konya Mevlana Sema Grubu, dün akşam Londra’nın önemli kültür merkezlerinden ‘Museum of London’da program gerçekleştirdi.

Kuzey Londra’da Pazar gününe kadar devam edecek olan ‘Anadolu Kültür Festivali’ kapsamında gerçekleşen program başlangıcında Dr. Hakan Yıldırım, Büyükelçilik Müsteşarı Fatih Ulusoy, İşçi Partisi Milletvekili Meg Hillier yaptıkları konuşmalarda, Mehter ve sema gibi farklı kültürleri temsil eden grupların Londra’da bulunasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Mehter takımının tarihçesini anlatan videonun ardından başlayan konserde ‘Yemen Türküsü’, ‘Ceddin Dede’, ‘Türkiyem’ , ‘Çırpınırdı Karadeniz’ gibi marşların da yer aldığı eserler seslendirdi. Mehter takımı, konserini İngiliz ve Türk Milli marşlarıyla tamamladı. Davetliler her iki marşı ayakta dinledi.

Programın ikinci bölümünde ise Konya Mevlana Sema Grubu sahne aldı. Semazenlerin gösterisi izleyenlerden büyük beğeni topladı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER