ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 11:16

Korkuteli’nde halk kütüphanesi kapılarını açtı

Korkutelinde halk kütüphanesi kapılarını açtı


Antalya’nın Korkuteli ilçesinde Halk Kütüphanesi hizmete girdi. 49’uncu Kütüphanecilik Haftası dolayısıyla Korkuteli’nde düzenlenen kutlama programına katılan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Korkuteli Halk Kütüphanesi açılışını gerçekleştirdi. En çok kitap okuyan öğrencilere kitap hediye eden Vali Altıparmak, yaptığı konuşmasında kütüphanelerin önemine değindi.

    Kütüphanelerin bir hafta süreyle hatırlanıp daha sonra unutulacak kurumlar olmadığını açıklayan Altıparmak, “Eğer ki bir ülke çağdaş ülkeler arasında yerini almak istiyorsa mutlaka ve mutlaka aydın insanların, dünyanın en zeki, en akıllı insanlarının en güzel düşüncelerinin derlendiği bu kütüphanelerin bol bol ziyaret edilmesi ve okunması gerekiyor.” dedi.

    Bu düşüncelerle kitap sayısını, okuma sayısını artırma ve kütüphaneleri cazibe merkezi haline getirme gayreti içinde olduklarını ifade eden Altıparmak, 5-14 yaş grubunda okunan kitap sayısında Antalya’nın Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu bildirdi.

    Her beldede her ilçede geniş, zengin kütüphaneler olması için gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Altıparmak, bu amaçla Korkuteli’nde de 100 yıllık tescilli kültür varlığının restore edilerek ilçeye kütüphane olarak kazandırıldığını anlattı.

    Kaymakam Erkan Karahan da İl Özel İdaresi kaynaklarından restore edilerek kütüphane yapılan binanın tarihi hakkında bilgi vererek ilçe kütüphanesinin 12 bin kitabı ve 6 bin 500 okuru bulunduğunu anlattı.

Protokol ile birlikte Korkuteli ilçe kütüphanesinin açılış kurdelesini kesen Vali Altıparmak, ilçeden ayrılmadan önce hayırsever baba, oğul Osman ve İrfan Önal’a ziyarette bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER