ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 23:15

Korkutan açıklama

Korkutan açıklama

Türkiye'yi korkutan 6.2'lik depremden sonra, jeofizik mühendislerinden çok önemli uyarılar geldi.


Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Günay Çiftçi, Ege Denizi Gökçeada civarında bugün meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgede, en az bu büyüklükteki depremlerin devam etme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Depremin, yerleşim birimlerinden uzakta, denizde olmasının yaşam alanlarını etkilemesinde önleyici bir rolu olduğunu ifade eden Çiftçi, "Bugün saat 16.16'da Ege Denizi'nin kuzeyinde Biga Yarımadası açıklarında Gökçeada civarında, AFAD Deprem Araştırma Dairesi çözümlerine göre 6,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası saat 18.00'e kadar 10 civarında artçı sarsıntı yaşandı." dedi.

Depremin deniz tabanından 18 kilometre derinde olduğuna dikket çeken Çiftçi, ''Depremin, Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun Ege Denizi'ndeki uzantısınca üretildiği muhtemeldir. Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) çözümlerine göre, deprem 5,8 büyüklüğünde ve yaklaşık 11 kilometre derinlikte olup Kuzey Anadolu Fay sistemi karakterinde yaklaşık kuzeydoğu ve güneybatı sağ yönlü doğrultu atımlı bir faylanmayla oluşmuştur. Her iki kuruluşun verdiği büyüklüklerden hareketle deprem, orta büyüklükte ve Kuzey Anadolu Fay sisteminin ürettiği bir depremdir. Depremin, yerleşim birimlerinden uzakta, hatta denizde olması, yaşam alanlarını etkilemesinde önleyici bir rol oynamıştır. Bölgede, en az bu büyüklükteki depremlerin devam etme olasılığı yüksektir. Bununla beraber, bir deprem kuşağında bulunan ülkemizde özellikle kamu binalarının güçlendirme projelerinde jeofizik yöntemlerden yararlanılmamaktadır. Bölgemizde gerçekleşecek büyük bir depremde yerin dinamik parametrelerini veren jeofizik mühendisliğinden yararlanılmamasının bedeli ülkemiz için büyük olacaktır.'' dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER