ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 13:28

Kore gazilerine teşekkür programı


Güney Kore Başbakanı Chung Hong Won, Kore gazilerine teşekkür ederek, "Ülke olarak 60 yıl önce bizim için yaptığınız kahramanlığı hiçbir zaman unutmadık" dedi.
Chung, Kore Savaşı'nın 60. yılı kapsamında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Kore gazilerine teşekkür programına katıldı.
Programda konuşan Chung, iki ülke arasındaki dostluk bağlarının çok kuvvetli olduğunu söyledi.
Ülke olarak 60 yıl önce Türk askerlerinin yaptığı kahramanlığı hiçbir zaman unutmadıklarını belirten Chung, Kore gazilerinin hiç bilmedikleri uzak bir ülkeye barış için giderek kurdukları dostluğun sonsuza kadar yaşayacağına inancının tam olduğunu kaydetti.
Konuk Başbakan Chung, Türkiye'nin o zamanki savaşa en çok asker gönderen 3. ülke olduğunu anlatarak, "Sizler savaşta hiçbir fedakarlıktan kaçınmadınız. Sadece savaş zamanında değil, ondan sonra da aynı fedakarlığı gösterdiniz. Sizlerin akıttığınız kan ve ter ile iki ülke arasında kurduğunuz kuvvetli dostluk bağı her geçen gün katlanarak devam ediyor ve böyle de olmaya devam edecek" diye konuştu.
İki ülke arasında 2002 Dünya Kupası'nda oynanan futbol karşılaşmasına değinen Chung, "Tüm dünya o maçta size nasıl ilgi ve sevgi gösterdiğimizi gördü. İki ülke arasındaki kardeşliği gördü. Bu dostluk o kadar büyük ki, hala Kore vatandaşlarının en çok gitmek istedikleri ülkeler arasında Türkiye ilk sırada. Bundan sonra da bundan önce olduğu gibi, iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve toplumsal ilişkiler artmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.
- Kadir Topbaş'ın konuşması
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Türk milletinin her zaman şehitleri hayırla, gazileri de minnetle andığını aktardı.
Kore gazilerinin ulvi değerler adına hayatlarını ortaya koyduklarını anlatan Topbaş, şöyle devam etti:
"Gösterdikleri kahramanlıklarla ülkemize yeni kapılar açmışlardır ve Türkiye-Kore dostluğu da bu kapılaran biridir. Bunca uzaklığa rağmen kurulan dostluk ilişkisi imrenilecek kadar önemlidir. Türk askerinin Kore halkının demokrasiye kavuşması için verdiği savaş dillere destandır. Geride kalan 60 yılda iki ülke arasındaki ilişkiler daha da arttı. Çok uzak iki ülke arasında ilişkilerin kültürel, turizm ve ekonomik alanda her geçen gün arttığını görüyoruz. Farklılıkların bir arada yaşadığı bir dünyanın inşası için çalışıyoruz. Bizi savaş alanında biraraya getiren değerler, özgürlük ve demokrasiydi. Üzerinde yürüdüğümüz yolun taşları da aynı değerlerden oluşuyor."
Programda, muharip gazi temsilcisine madalya takdim edildi, para ödülü verildi.
Tören, katılımcıların ele ele tutuşarak eşlik ettiği dostluk şarkısının söylenmesiyle sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER