ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:14

Konya'ya modern tramvay için imza

Konyaya modern tramvay için imza


Konya Büyükşehir Belediyesi, Konyaray projesi kapsamında Skoda firması yaptığı son model 60 tramvayın alımı ile ilgili sözleşmeyi imzaladı.

Tramvay alım sözleşmesini Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda düzenlenen törenle Skoda firmasının İkinci Başkanı Zal Shahbaz ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, imzaladı. Konya’da toplu ulaşımın yeniden planlandığını belirten Akyürek, Türkiye’deki en avantajlı raylı sistem ihalesine imza attıklarını söyledi. Tramvayların Konya’ya özel üretileceğini kaydeden Başkan Akyürek, tramvayların model ve renklerine Konya halkının karar vereceğini dile getirdi. Konyaray projesinin en önemli ayaklarından birinin 60 son model taşıt alımı olduğuna dikkat çeken Akyürek, projenin 2012 yılının ortalarından itibaren başlattıklarını, çalışmaların yeni raylı sistem yatırımları ve metro hattının temel atma programlarıyla devam edeceğini açıkladı. Yatırımlarla Konya’nın 50 yıllık toplu ulaşım ihtiyacının çözülmüş olacağını aktardı.

YÜZDE 100 DÜŞÜK TABANLI

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan son model ve düşük tabanlı 60 tramvayın her biri koltukta 70, ayakta 231 olmak üzere toplam 287 kişi kapasiteli olacak. 32,5 metre uzunluğa, 2,55 metre genişliğe sahip tramvayların hem sürücü ve yolcu bölümlerinin tamamı klimalı olacak.

İLK TAŞIT 183 GÜN SONRA GELECEK

Alım sözleşmesi imzalanan tramvayların düşük tabanlı, klimalı ve konforlu modern raylı sistem araçları olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı, konuyla ilgili yapılan ihaleye dünyanın 6 önemli firmasının teklif verdiğini, Türkiye’de en çok ilgi gören raylı sistem ihalesini gerçekleştirdiklerini vurguladı. En uygun teklifi veren firmayla sözleşme imzaladıklarını kaydeden Başkan Akyürek, “Türkiye’deki en avantajlı raylı sistem ihalesine Konya olarak imza attık. Taşıt başına 1 milyon 706 bin Euro civarında bir rakamla Türkiye’deki en uygun teklif yapılmıştır. Diğer ekipmanlarla birlikte toplam 104 milyon 700 bin Euro’luk bir ihale gerçekleştirildi. İlk taşıt bugünkü sözleşme tarihinden itibaren 183 gün içinde, tüm araçlar ise 24 ay içinde teslim edilecek.” dedi.

TRAMVAYLAR KONYA’YA ÖZEL DİZAYN EDİLECEK

Alınacak 60 tramvayın Konya’ya özel dizayn edileceğini anlatan Başkan Akyürek, araçların 5 yıl garanti, 5 yıl bakım, onarım, yedek parça ve sarf malzemesi yüklenici firma tarafından karşılanacağını ifade etti. Türkiye’de şu anda üretilemeyen, yüzde 100 düşük tabanlı, engelsiz ve dünyadaki en son model taşıtlar ve renkleri konusunda son kararı Konyalı hemşehrilerimiz ve konuya ilgi duyanlar verecek. Modelleri kamuoyuna takdim edip renkleri ve modelleri belirleyeceğiz” diye konuştu.
METROYA UYGUN TAŞITLAR

Mevcut tramvayların Konya’nın yükünü 22 yıl taşıdığını, şimdi yeni bir teknolojiye geçildiğini vurgulayan Başkan Akyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taşıtlar, yolculuk konforu, yolcu güvenliği düşünülerek hem araç içi, hem de sürücünün kapıları görebilmesi için araç dışı kamera sistemleri ile donatıldı. Araçların içinde yolcu bilgilendirme erkanları bulunmaktadır. Frenleme esnasında harcanılan enerji hatta geri verilerek enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Ön ve arkasında sürücü kabini olduğundan, araçta veya hat üzerinde arıza olması halinde tek hat işletmesine uygun olarak çalışmaya devam edecektir. Araçların her iki tarafında da kapı bulunmaktadır. Metro projesinde planlanan orta peron istasyonlarda yolcu indirme-bindirmeye de uygundur. Taşıtlar 2 dizi halinde çalışabildiğinden aynı anda taşınan yolcu sayısı iki katına da çıkabilmektedir.”

TRAMVAYIN BAZI PARÇALARINI KONYA’DAN ALACAĞIZ

Tramvay ihalesini alan Skoda firmasının İkinci Başkanı Zal Shahbaz ise, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve dünyanın 6 önemli firmasının katıldığı ihalenin sadece Türkiye için değil, dünyadaki tüm şehirler için örnek olacağını ifade etti. Taşıtların sadece Konya için özel dizayn edileceğini, tramvayların nasıl olacağına Konya halkının karar vereceğini belirten Shahbaz, ilerleyen süreçte Konya’daki firmaları ziyaret edeceklerini, bazı parçaları Konya sanayisinden alma yoluna gideceklerini de vurguladı.

Konuşmaların ardından Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Skoda İkinci Başkanı Zal Shahbaz sözleşmeyi imzaladılar. Programa AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, belediye yöneticileri, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özgür Ergun ile diğer yetkililer katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER