ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL5°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 15:32

Konya'dan ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Konyadan ilk hacı kafilesi dualarla uğurlandı


Hac ibadetini yerine getirmek için yola çıkan ilk hacı kafilesi Konya Havalimanı’ndan uğurlandı.

Kutsal topraklara bu yıl hac ibadeti için Konya’dan 2 bin 470 hacı adayı gidiyor. Hacca giden ilk kafile için Konya Havalimanı’nda tören düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende hacı adaylarının ve yakınlarının duygu dolu anlar yaşadığı görüldü. Törene katılan Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, hac ibadetinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilebilmesi için gereken bütün hazırlıkları yaptığını söyledi. Kabe’nin tavaf alanını genişletme çalışmaları nedeniyle bu yılki hacı sayısında yüzde 20 oranında bir azaltma yapıldığını hatırlatan Özbuğday, “Böylece Türkiye'den gidecek hacı adayı sayısı 56 bine düştü. Mart ayında yapılan kurayla yaklaşık 3 bin kardeşimize kura çıktı. Ancak yüzde 20'lik bir azalma nedeniyle bu yıl Konya'dan toplamda 2 bin 470 kişi hacca gidecek.” dedi.

Hac yolculuğunun ‘Allah’ın misafiri olarak Allah’ın Resulü’ne yapılan yolculuk’ olduğunu anlatan Konya Müftüsü Özbuğday, hacı adaylarına kıymetli zamanlarını ibadet ederek iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulundu. Özbuğday, şunları söyledi: “61 bin kişinin arasından seçildiniz. Bunun kıymetini bilin. Bu herkese nasip olmaz. Bırakın her saati, her dakikayı bile boşa geçirmeyin. Bu yolculuk sıradan, turistik bir seyahat de değil. Bu yolculuğa çıkan insanlar, Allah Resulü'nün ifadeleri ile gidip gelinceye kadar meleklerin kanatları üzerinde gidip gelmektedirler. Sizler orada bir Türkiye elçisisiniz. Buna uygun davranın. Kul hakkına bağlı kalın. Hoşgörü örneği gösterelim. Ülkemiz ve milletimiz hakkında olumsuz önyargıların oluşmaması için davranışlarınıza dikkat edin. Sağlıklı ve afiyet içerisinde ibadetinizi yerine getirmenizi diliyorum.”

"7 YILDIR HACCA GİTMEYİ BEKLİYORUM"

Hacı adayları uğurlama töreninde duygusal anlar yaşadı. Otobüsle ilçelerden gelen hacı adayları Konya’daki kafile ile birleşerek Konya Havalimanı’na geldi. Hacca gitmek için 7 yıldır beklediğini söyleyen Mehmet Ak “Çok mutluyum. Allah herkese bu mutluluğu yaşatsın” diyerek dua etti.

Eşiyle birlikte hacca giden Fahri Akman ise kendini şanslı hissettiğini dile getirerek “İnşallah hayırlısıyla gider, görevimizi yapıp döneriz” dedi. Akman, akrabalarının kendisini uğurlamaya geldiğini ve kendisinden hurma ve zemzem suyu istediğini söyledi.

Bir başka hacı adayı Muammer Yüksek de çok duygulandığını ifade ederek “Allah Kabe aşkıyla yanan diğer Müslümanlara da bugünü görmeyi nasip etsin.” temennisinde bulundu. Hacı adayları, kutsal topraklarda 39 gün kalacak.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER