ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 17:45

Konya'da seyyar satıcıların barakaları yıkıldı


Konya'da seyyar satıcılara tahsis edilen 92 baraka ile 50 tezgah amacı dışında kullanıldığı ve trafiği engellediği gerekçesiyle yıkıldı.
Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 12 Kasım 2012'de, merkez Meram ilçesi Şükran Mahallesi Furgandede Caddesi'ndeki seyyar satıcılara tahsis edilen barakaların amacı dışında kullanıldığı gerekçesiyle tahliye kararı aldı.
Bunun üzerine seyyar satıcılar, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle idare mahkemesine başvurdu. Konya 2. İdare Mahkemesi de 24 Mayıs 2013'te yürütmenin durdurulması ve Büyükşehir Belediye Meclisi kararının iptal edilmesi taleplerini reddetti.
Bu kararın ardından seyyar satıcılar, barakaları boşaltmak zorunda kaldı. Bu sabah yıkım için harekete geçen yetkililer, taşkınlık çıkma ihtimaline karşı polisten yardım istedi.
Yaklaşık 500 polis ve 400 zabıtanın gözetiminde 92 baraka ve 50 tezgah kepçelerle yıkıldı. Seyyar satıcılar, yıkımı alkışlarla bir süre protesto ettikten sonra olaysız şekilde dağıldı.
Telefon makinesi satıcılarının pazarı olarak bilinen yer, 2000 yılında kentin çeşitli bölgelerindeki seyyar satıcıları bir araya toplamak için kurulmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER