ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 01:48

Konya'da oruçlar erken ezan kurbanı

Konya'nın Beyşehir ilçesinde akşam ezanı 3 dakika erken okundu. Kaza sonrası özür gecikmedi.


Vatandaşların oruçlarını erken açmasına neden olan olayla ilgili açıklama yapan ilçe müftüsü, olayı "kaza" olarak nitelendirdi ve vatandaşlardan özür diledi.

Konya'nın Beyşehir ilçesinde dün akşam, ezanın vaktinden 3 dakika erken okunması nedeniyle vatandaşlardan özür dilendi.

İlce merkezindeki Yeni Mahalle Camisi'nde saat 20.11'de okunması gereken akşam ezanı, caminin müezzini tarafından yanlışlıkla 3 dakika erken okundu.

İNCELEME BAŞLATTI

Mahalle sakinleri ve ezan sesini duyan bazı vatandaşlar, orucunu 3 dakika erken açtı. Beyşehir İlçe Müftülüğünün, ezanın erken okunmasıyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

Cuma namazı öncesi verilen vaazda ise camilerde, cemaatten özrün dilendiği sözlü bir duyuru okundu. Beyşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Erdoğan, yaptığı açıklamada, olayı "kaza" olarak nitelendirdi.

Eşinin de bu kazaya kurban gittiğini, iftarını vaktinden önce açanların bir gün kaza orucu tutmalarında fayda olduğunu düşündüklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gönül isterdi ki; olmasın ama bir kere oldu. Görevlilerimizin dikkatini de çekmiş olduk. Türkiye'nin muhtelif yerlerinde bu ve benzeri şeyler olabiliyor. Bundan dolayı 'o gün boş oruç tuttuk, boşa aç mı kaldık' deniliyor, hayır. Rabbimiz katında yapılanın hiçbirisi zayi olmaz. Yanlışlıkla 3 dakika önce iftar edilmiştir. Bundan dolayı Beyşehir halkından özür diliyoruz."

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER