ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 17:13

Konya'da ayda 10 bin kelebek uçurulacak

Konyada ayda 10 bin kelebek uçurulacak


Avrupa’nın en büyük ve Türkiye’nin ilk kelebek uçuş alanı yapılan Konya’nın Selçuklu ilçesindeki Kelebekler Vadisi’nde günde 10 bin kelebek uçurulacak. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 30 milyon TL’ye mal olacak projenin yüzde 80’lik kısmının tamamlandığını açıkladı. Altay, projenin hayata geçmesiyle birlikte Konya’ya binlerce yerli ve yabancı turisti gelmesini beklediklerini ifade etti.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yapımı devam eden Kelebekler Vadisi’nde incelemelerde bulundu. Başkan yardımcıları ve birim müdürlerinden oluşan bir heyetle yapılan çalışmaları inceleyen Başkan Altay, projenin Konya’ya ve Türkiye’ye büyük değer katacağını dile getirdi.

Projedeki çalışmaları incelemek için bölgeye giden Belediye Başkanı Altay, Kelebekler Vadisi’nin 385 bin metrekarelik bir alan ile Konya’nın en büyük parkı olacağını söyledi. Selçuklu Belediyesi’nin en önemli projesinin hizmete açılmasıyla birlikte turizme büyük katkı sağlayacağını ifade eden Altay şunları söyledi: “Çünkü ilk defa Türkiye’de kelebeklerle ilgili bir iş yapılıyor. Vadinin içerisinde bulunacak Aşkın Kanatları Müzesi ile Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanını inşa ediyoruz. 4 bin metrekarelik kapalı alanda 2 bin metrekarelik açık kelebek uçuş alanı mevcut olacak. Ayda yaklaşık 10 bin kelebek uçurmayı planlıyoruz. Böylece insanlarımız oluşturduğumuz botanik bahçesinin içerisinde gezerken uçuşan kelebekleri görebilecekler, fotoğraf çekebilecekler. Ayrıca parkın içerisinde bulunan kelebek müzesi ve kelebek üretim alanında gelen ziyaretçiler kelebeklerin tüm evresini izleyebilecekler.” dedi.

Yapılan bütün hizmetlerin amacının Selçuklu’yu yaşam kalitesi yüksek, modern ve tercih edilen bir şehir haline getirmek olduğunu anlatan Başkan Altay; “Vatandaşlarımızın doğa ile buluşmasını sağlayacak bu önemli proje sayesinde, yediden yetmişe herkesin yararlanabileceği bir soysal yaşam merkezi inşa ediyoruz. Yaklaşık 30 milyon TL’ye mal olacak Kelebekler Vadisi, Konya’nın yeni cazibe merkezi olacak. Ayrıca yapımı tamamlanan bir diğer büyük parkımız Selçuklu Kanyon Park. Açacağımız bu parklarla birlikte Selçuklu, Konya’nın yeşil alan dokusunun artmasına katkı sağlayacak. Böylece halkımız daha fazla yeşil alanla buluşacak. ” diye konuştu.

KELEBEKLER VADİSİ

Selçuklu Belediyesi’nin 30 milyon TL değerindeki yapımı devam eden Kelebekler Vadisi’nde kelebeklerin pupa halinden ölümüne kadar her aşamasının izlenebileceği kelebek üretim alanı bulunacak. Proje, kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesi ile birlikte 4 ana unsurdan oluşacak. 54 futbol sahası büyüklüğündeki Kelebekler Vadisi’nde, yüzlerce çeşit kelebek ve böcek doğal yaşam alanlarında gözlemlenebilecek. Kelebekler Vadisi’nde ayrıca 270 bin metrekare yeşil alan, 105 bin metrekare sert alan ve 10 bin metrekare havuz alanı yer alacak. Projede; amfi tiyatro, mini sinema, gölet ve su havuzları, egzersiz ekipmanları, çocuk oyun elemanları, sirk ve go-kart alanları, sera ve botanik bahçeler, böcek ve kelebek müzeleri yer alacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER