ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:23

"Konya tarım dışı sektörlere yönelmeli"


Konya Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği'nin (AKTİSAD) geleneksel sabah oturmalarına katılan Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Babaoğlu, Konya bölgesinin tarımdan başka sektörleri geliştirerek kalkınma yolunu tercih etmesi gerektiğini söyledi.

AKTİSAD merkezinde dernek yönetimi ve işadamlarıyla biraraya gelen Babaoğlu, KOP İdaresi'nin işlevi ve Konya Ovası'nın sorunları konusunda açıklama yaptı. Konya Ovası'nın en temel sorununun su sıkıntısı olduğunu ve bu sıkıntının giderek büyüdüğünü anlatan Mehmet Babaoğlu, mavi tünelden gelmesi beklenen 400 milyon metreküp suyun, bölgenin ihtiyacını karşılamayacağını vurguladı. "Konya Türkiyede tarımın başkentidir" cümlesinin artık çok fazla bir şey ifade etmediğini belirten Babaoğlu, "Eğer bölgede 15 milyar metreküp su olsaydı, o zaman Konya tarımın başşehri olabilirdi. Ama bölgede o kadar su yok. Konya Ovasında yeraltı suları da dahil olmak üzere yıllık 4.3 milyar metreküp su var. Yakın gelecekte bölgede su sıkıntısı çekileceği aşikardır. Bu sebeple Konyada 'tarıma dayalı kalkınma' anlayışından vazgeçilerek diğer sektörlerin de gelişmesi için çaba harcamak gerekiyor." dedi.

Diğer sektörlerin geliştirilmesi konusunda KOP İdaresi olarak çeşitli raporlar hazırladıklarını anlatan Babaoğlu, bu konudaki en önemli çalışmanın 'KOP bölgesindeki iller arasında demiryolu ağlarını güçlendirmek ve bu demiryollarını Mersin ve Antalya ile birleştirmek' olduğunu kaydetti. Babaoğlu, bu çalışmanın Konya, Karaman ve Mersin ekseninde; sanayi, ticaret ve turizm sektörlerinde bölgenin gücünü artırma amaçlı bir mega özel ekonomi koridoru oluşturmayı hedefleyen yeni bir model ortaya koyduğunu belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER