ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:05

Konya Karapınar ilçesi ‘Sultaniye’ ismini istiyor


Demokratikleşme paketi kapsamında Siirt'in tarihi Aydınlar ilçesinin isminin Tillo olarak değiştirilecek olması Konya’nın Karapınar ilçesini de harekete geçirdi. Osmanlı sultanlarının ilgi ve iltifatına mazhar olduğu için 1934 yılına kadar Sultaniye olarak anılan ilçe, 79 yıl önce Karapınar yapılan isminin Sultaniye olarak değişmesi için hareket geçti.

Konya Karapınar'da avukatlık yapan Mehmet Murat Deveci, ilçenin adının Sultaniye olarak değiştirilmesi için kanun teklifi hazırlayarak milletvekilleri aracılığıyla Meclis'e sunmaya hazırlanıyor. Karapınar'ın tarihi geçmişinin Hititler'e kadar dayandığını anlatan Deveci, tarihi İpekyolu ve Osmanlı Surre Alayı’nın geçiş güzergâhında bulunan ilçenin Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki isminin Sultaniye olduğunu belirterek, "1500‘li yıllardaki olaylar sebebiyle boşalan yerleşim yerinin tekrar kurulması 1514 yılında Mısır seferine giden Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim Han’ın emir buyurması ile olmuştur. 2. Selim ilçeye büyük bir vakıf şeklinde; cami, han, kervansaray, imaret, 39 dükkân, 2 yel değirmeni ve 5 çeşme gibi eserleri Mimar Halepli Cemalettin’e yaptırmıştır. Osmanlı dönemi eserleri ve büyük cami bugün hala kullanılmaktadır. Tarihimizin kıymetli şahsiyetlerinden Hürrem Haseki Sultan da ilçeye önem vererek adına bir hamam yaptırmıştır. Bu yapı bugün Valide Sultan Müzesi olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca Osmanlı devletinde önemli ve ayrıcalıklı bir konumda tutulan şehir sultanın şehri manasına gelen Sultaniye ismi ile taçlandırılmıştır. Yüzlerce yıldır Osmanlı'nın bu asaletli ismini taşıyan ilçe 1868 yılında çıkarılan bir fermanla ilçe statüsüne kavuşmuş, 1882 yılında da belediye teşkilatı kurularak ülkemizdeki en eski belediye teşkilatına sahip sayılı yerlerden birisi olmuştur. 1934 yılında Sultaniye olan ismi Karapınar olarak değiştirilmiştir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde yeşillikler içerisinde bahçeleri olan, ormanlık, şirin ve güzel bir belde olarak tarif edilen ilçenin ismi değiştirilerek, Karapınar yapılmasından sonra ilçede büyük kuraklıklar baş göstermeye başlamış ve rüzgâr erozyonu oluşmuştur." dedi.

İlçenin Sultaniye olan isminin Karapınar olarak değiştirilmesi ile bahtını kararttığını savunan avukat Deveci, "Halk uzun yıllardır boyunca bu ismi benimsememiştir. Karapınar kelimesini Garbiyar olarak konuşma dilinde kullanmıştır. İlçede Yavuz Sultan Selim’in adını taşıyan bir ilköğretim okulu ve Sultaniye adını taşıyan bir anaokulu bulunmaktadır. Yine onlarca fırın, berber, mağaza, dükkân, dernek gibi vb. işletme ve kuruluşun tabelalarında Sultaniye ismi ilçe halkı tarafından yaşatılmakta ve kullanılmaktadır. İlçe halkı tarafından büyük özlem duyulan Sultaniye isminin yeniden ilçeye verilmesi, kamuoyunca talep ediliyor ve bekleniyor." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER