ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 11:34

''Konukevlerine sığınan kadınlar işe yerleştirilecek''


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Kadın konukevlerinde kalan kadınlardan çalışabilir durumda olanlar öncelikle işe yerleştirilecek. Herhangi bir mesleği olmayan kadınlar ise meslek kurslarına yönlendirilecek. Bir ön önce konukevlerinde kalan kadınları işe yerleştirmek istiyoruz'' dedi.
     Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iş ve meslek danışmanlarının öğrencilerin meslek seçimleri ile İŞKUR'a kayıtlıların iş bulmalarına, mesleki uyum problemlerini gidermelerine, mesleki becerilerini geliştirmelerine, mesleklerini ve işlerini değiştirmelerine yardım ettiğini ifade etti. Çelik, iş ve meslek danışmanlarının da işverenleri bilgilendirdiğini, taleplerinin karşılanması için yardım ettiğini anlattı.
     İş ve meslek danışmanlarının İŞKUR'a kayıtlı tüm iş arayanlara ve işverenlere daha etkin hizmet verebilmeleri amacıyla her bir danışmana iş arayan ve işveren portföyü oluşturulduğunu anlatan Çelik, danışmanların portföy yönetimi yoluyla hizmet sunacaklarını bildirdi. Çelik, ''Her işsizin ve işverenin bir danışmanı olmasını sağlamak istiyoruz'' dedi.
    
     -İşe yerleştirmede şiddet gören kadınlar öncelikli-
    
     Bakan Çelik, geçen yıl, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü imzalandığına hatırlatarak, bu kapsamda kadınların sosyal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ile istihdamın artırılması çalışmalar planlandığını söyledi. Bu çerçevede, kadın konukevlerinde kalan ve şiddet mağduru kadınların, İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programı'ndan yararlandırılırken öncelikli gruplar arasında değerlendirilmesinin öngörüldüğünü belirten Çelik, İŞKUR'a yönlendirilen kadınların işgücü piyasasının ihtiyaçlarının da dikkate alınarak kurum hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını da ifade etti.
    
     -Danışmanlar, konukevlerindeki kadınlarla görüşecek-
    
     İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Denizli, Antalya, Mersin, Adana, Samsun, Trabzon, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Van illerinde pilot uygulaması yürütülen Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nde (ŞÖNİM) açılması yönünde karar alındığını kaydeden Çelik, şöyle konuştu:
     ''2013 yılını kadın istihdamı yılı ilan ettik. Bu kapsamda iş ve meslek danışmanlarımız, kadın konukevlerini ziyaret edecek ve oralardaki kadınlarla birebir görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerin ardından konukevlerinde kalan kadınlardan çalışabilir durumda olanlar öncelikle işe yerleştirilecek. Herhangi bir mesleği olmayan kadınlar ise meslek kurslarına yönlendirilecek. Biz, en önce konukevlerinde kalan kadınları işe yerleştirmek istiyoruz. Sosyal açıdan problem yaşayan kadınların kendi ayakları üzerinde durmalarını, kendi ayakları üzerinde daha onurlu bir hayat sürmelerine istiyoruz. Bununla ilgili İŞKUR, tüm çalışma il müdürlüklerine yazı gönderdi ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ile irtibata geçmelerini istedi. ŞÖNİM olmayan illerde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ile görüşülerek, iş ve meslek danışmanlarının konukevlerinde kadınlara danışmanlık hizmeti vermesi sağlanacak.''
     Çelik, kadın konukevlerine yapılacak ziyaretler öncesinde tüm hazırlıkların tamamlandığını, iş ve meslek danışmalarına hangi konukevini ziyaret ederek kimlerle görüşeceklerine ilişkin bilgilerin ulaştırıldığını kaydetti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER