ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 16:46

Konuk öğrenciler, kurban kesim merkezlerini gezdi


Farklı İslam ülkesinden bir araya gelerek önce bayram namazını kılan, ardından da kurban satış ve kesim merkezlerini gezen öğrenciler, Türkiye'de bulunmaktan mutlu olduklarını söylediler.

Yüksek eğitim için 10 ay önce Sudan'dan Türkiye'ye gelen Yunus Ahmet Adem, Misafir talebe birliğinin organizasyonu ile 17 farklı İslam ülkesinden 17 öğrencinin, Kurban Bayramı nedeniyle bir araya geldiğini anlattı. Önce Fatih Cami'inde bayram namazını kıldıklarını belirten Adem, daha sonra gözlemde bulunmak için Başakşehir Belediyesi'nin kurban satış ve kesim merkezine geldiklerini söyledi.

Ülkelerinden uzak olmalarına rağmen çok mutlu olduklarını belirten Adem, "Camide Afrika, Asya ve Avrupa ülkelerinden gelenler, Türkiye'de bulunan kardeşlerimizle bir aradaydık. Bir arada bulunmanın feyzini aldık. İnşallah Müslüman ülkeler olarak gelecek de bizim olacak." dedi.

Önceden kendilerinin de ülkelerinde kurban kestiklerini belirten Adem, "Türkiye'den Diyanet Vakfı olarak para topluyorlar ve bizim ülkemize gönderiyorlardı. Biz de köylerde, bazı ihtiyaç sahiplerine, akrabalarımız ve tanıdığımız insanlarla dağıtıyorduk. Bu sene de buradayız." diye konuştu.

Türkiye'de kurban kesim sisteminin çok güzel olduğunu belirten Adem, "Çok müthiş bir sisteminiz var. Çok tertipli diyelim daha doğrusu. İnşallah bu tecrübe oluyor bizim için. Biz sadece gezmeye gelmedik. Bunu öğrendik biz de. Geri dönünce bu tecrübeleri aktarmaya çalışacağız. Ama gerçekten bayramınız çok güzel. Hatta bizimkinden daha güzel." ifadesini kullandı.

Eğitim amacıyla bir yıldır Türkiye'de bulunduğunu belirten bir başka öğrenci de Doğu Türkistan'lı Ferdo Serhat. Kendi ülkelerinde insanların kurbanlarını kendilerinin kestiğini belirten Serhat, "Burada kesim yerleri var. Bizde böyle şeyler yok." diye konuştu. Serhat, Türkiye'deki tüm Müslümanların Kurban Bayramı'nı tebrik ederek konuşmasını tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER