ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 13:36

"Konu Kadınsa Projesi" başlıyor


Kocaeli Kültürel Gelişim ve Dayanışma Derneğince (KOGED) kentte toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar yürütmek amacıyla hazırlanan "Konu Kadınsa Projesi", Sabancı Vakfı'ndan Birleşmiş Milletler (BM) Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı.

KOGED Başkanı Gülhan Bütün, AA muhabirine yaptığı konuşmada, Sabancı Vakfı, Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı (BMOP) kapsamında uygulayacağı hibe programıyla Kocaeli'deki sivil toplum kuruluşlarına destek vereceğini belirtti.

Bütün, Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunları Merkezi ve Başiskele Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisinin ortak olduğu projenin hibe almaya hak kazandığını anlatarak, 9 ay sürecek projenin bu ay başlatılacağını kaydetti.

Kentte, toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar yürüteceklerini ifade eden Bütün, "Kadınlarımız ve kız çocuklarının, insan hakları konusunda toplumda zihniyet değişikliği ve farkındalık yaratmasını istiyoruz. Kadınların, yerel ve merkezi karar alma mekanizmalarına daha fazla katılımı sağlanması gerekiyor. Kadın sivil toplum örgütleri arasında işbirliği ve diyaloğu güçlendirmek ve iletişim ağlarının oluşturmasını hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
Kadınlar için önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini dile getiren Bütün, kendilerine destek veren Sabancı Vakfı'na teşekkür etti.

Bütün, basın ve medya kuruluşlarına yönelik gerçekleştirecekleri bilgilendirme toplantılarıyla kentte en az bin kişiye projeyi duyurmayı amaçladıklarına vurgu yaparak, proje kapsamında, KOÜ öğretim üyelerince kadınlara eğitim verileceğini belirtti.

"Kocaeli Kadın Dayanışma e-grubunu kuracağız"

Proje dahilinde Kocaeli'deki diğer kadın sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışmayı istediklerine işaret eden Bütün,

"Benzer hedefler için birlikte çalışabilmek, birlikte projeler geliştirebilmek ve işbirliklerinin güçlendirilmesine katkıda bulunabilmek için Kocaeli Kadın Dayanışma e-grubunu kuracağız" diye konuştu.

Bütün, KOGED'in, toplumun dikkatini kültürel ve sosyal konulara çekmeyi, bu konularda farkındalığın arttırılmasını ve ihtiyaçların tespit edilip gerekli eğitim çalışmalarını yaptığını söyledi.

Eğitim, kültür,sağlık, turizm, çevre, gençlik, teknoloji, demokrasi, aktif vatandaşlık ve insan hakları konularında AB projeleri hazırladıklarını vurgulayan Bütün, toplumun her kesiminden gönüllülerle çalıştıklarını kaydetti.

Bütün, engelliler ve gelir düzeyi düşük vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla ulusal ve uluslararası projeler yaptıklarını belirterek, kadına şiddet, engellilik gibi konularda kişisel ve toplumsal duyarlılığı artırmaya yönelik faaliyetlerde bulunduklarını dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER