ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mart 2013 Cumartesi 23:38

Kontrol noktasındaki düğüne İsrail müdahalesi


İsrail'in ayrımcı politikalarına dikkati çekmek amacıyla Batı Şeria ve Kudüs'ü ayıran Hizma kontrol noktasında düzenlenen düğün törenine müdahale eden İsrail askerleri, Batı Şeria ve Kudüs'ten gelen gelin ile damadın buluşmasını engelledi.

Düğün için Nasıra bölgesinde yaşayan gelin ve beraberindekiler, Batı Şeria'dan gelen damat ile Kudüs'ün kuzeydoğusundaki Hizma kontrol noktasında bir araya gelmek istedi.

İsrail askerleri, ''Irkçılık Günlerinde Aşk'' adı verilen etkinlik kapsamında, Kudüs'te oturan gelini karşılamak amacıyla Batı Şeria'dan gelen, aralarında yabancıların da bulunduğu gruba müdahale etti. Düğüne katılmak üzere otobüslerle bölgeye gelen kalabalığı engelleyen İsrail askerleri, kalabalığın üzerine ses bombası attı. Damadı ve düğün alayına katılanları tartaklayan İsrail askerleri, kontrol noktasının diğer tarafında düğün alayını bekleyen gelinin, damadın yanına geçmesine izin vermedi.

AA muhabirine konuşan Filistinli damat Hazım Ebu Hilal, ''İsrail'e, ırkçı ayrım duvarının bizi ayıramayacağını ve Filistin iradesinin tüm surları devirebilecek güçte olduğunu göstermek için eşimi kontrol noktasında karşılamak istedim. Burada (kontrol noktasında) bekleyen İsrail askerlerinin tek görevi var. Filistin'i bölmek. Bize düşense birleştirmek. Pes etmeyeceğim bugün olmasa da yakın bir zamanda eşimi çok büyük bir düğün alayı ile buradan alacağım'' diye konuştu.

Düğüne katılan Filistinli Milletvekili Mustafa Bergusi de İsrail'in ''sıradan bir düğünü basacak kadar ırkçı'' olduğunu söyledi. Bergusi, İsrail'in geçmişte Güney Afrika'daki ırkçı rejimin benzerini Filistinlilere karşı uyguladığını belirtti.

İlk defa 2005 yılında Kanada'nın Toronto şehrinde, İsrail'in Filistinlilere yönelik ırk ayrımına karşı başlatılan etkinlikler, 2012 yılında dünyanın farklı ülkelerinden 100 şehirde düzenlenmeye başlamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER