ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 15:24

'Komutanın Kürtçe konuşması insani bir yaklaşım"

Komutanın Kürtçe konuşması insani bir yaklaşım"


Kürt yazar Ümit Fırat, Kürtçe konuşan komutan için, "Komutanın Kürtçe konuşması insani bir yaklaşım. Bunu, bir rol olarak değil, inanarak ve öyle olması gerektiğini düşünerek yapmıştır." dedi.

Abant Platformu, 'Türkiye Üzerine Farklı Bakışlar' konusuyla toplandı. 'Kimlikler, Talepler ve Yeni Yurttaşlık' oturumunda yazar, gazeteciler ve akademisyenler görüş ve önerilerini ortaya koyuyor. Kürt yazar Ümit Fırat, toplantının birinci oturumunun ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan ile yapılan barış müzakerelerinin bugüne kadar yapılmış çalışmaların en olumlusu olduğunu belirten Fırat, "Bütün bunlar, yılların birikiminden sonra gelinen bir nokta. Bugüne kadar yapılmış çalışmaların en olumlu, en üst seviyesi olarak adlandırabiliriz. Daha önce devlet Abdullah Öcalan ve hatta Türkiye'ye getirilmeden önce devlet demeyelim de devlet içindeki bazı odaklar bir takım ajanlarını gönderiyorlardı. Yetkisiz ve sorumluluğu olmayan subayların gidip geldiğini duyuyorduk. Bunlar Abdullah Öcalan'ın duruşmalarında da ortaya çıktı. 1999 yılında görüşmeler yapılmış. Bundan, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in haberi yok. Bir takım devlet içinde kümelenmiş, kendilerini devletin sahibi olarak gören birileri gitmiş bazı görüşmeler yapmışlar, mutabakatlara varmışlar. Bu toplumun günlük hayatına yansıyan bir iyileştirme olarak hissedilmedi. Özellikle Oslo süreci önemli bir aşamaydı. Bu gizliydi. Bunu, deşifre olduktan sonra öğrendik. Bence doğru da işleyiş değilmiş. Her kafadan bir ses çıkıyor. Oslo'da görüşüyorlar, İmralı'da görüşüyorlar, metinler gidip, dolaşıp geliyor. Sağlıklı değil. Bu kez doğrudan doğruya Abdullah Öcalan'la görüştüler. Örgütünü ikna etmesi gereken insan da Öcalan'dır. Devletin yetkilileri, PKK'nın her kanadıyla ayrı ayrı görüşüp, ayrı ayrı müzakere metni hazırlamaya çalışmıyor. Yani Abdullah Öcalan, onların da her zaman bizi o temsil ediyor dediği için dikkate alınan kişidir." dedi.

"ÖRGÜTE, 'BU İŞİ BİTİRELİM' DİYECEK TEK KİŞİ ÖCALAN'DIR"

Abdullah Öcalan'dan başka hiç kimsenin, terör örgütü PKK üzerinde etkili olmayacağını ifade eden Fırat, terör örgütü PKK'ya, silah bırakmasını söyleyecek tek kişinin teröristbaşı Abdullah Öcalan olduğunu söyledi. Ümit Fırat, "PKK'ya ya da savaşan örgüte 'Bu işi bitirelim' diyecek tek kişi Öcalan'dır. İkinci insan çıkıp örgüte bunu deme şansına sahip değil. Bunun Abdullah Öcalan tarafından söyleneceğini öğrendik. Çatışmalar bittikten sonra da insanların birbirlerine karşı kaybettikleri güveni tazelemesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"BUNLAR SPEKÜLASYON"

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'a İmralı'da ev yapılacağı söylentilerinin spekülasyon olduğunu ifade eden Ümit Fırat, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İmralı'nın kendisi zaten hapishane. İmralı, Öcalan'dan önce de yarı açık hapishaneydi. Orada bir takım inşaatlar olabilir. Ama Abdullah Öcalan'a ev yapılması ne ifade edebilir? Etrafında jandarmaların, gardiyanların nöbet tuttuğu bir sistemse, belki yaşama koşullarını daha iyiye dönüştürmek mümkün olabilir. Olması da gerekir. Orada Öcalan'a ev yapılacağının söylenmesini spekülatif olarak görüyorum. Daha iyi koşullarda aileleriyle görüşmeleri için sosyal tesis söz konusuysa tabi ki olmalıdır."

"KOMUTANIN KÜRTÇE KONUŞMASI İNSANİ BİR YAKLAŞIM"

Dağlıca köyündeki bir evi ziyareti sırasında, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi 3'üncü Piyade Tümeni 7'nci Hudut Alay Komutanı'nın Kürtçe konuşmasını değerlendiren Ümit Fırat, şunları ifade etti: "Çok insani bir yaklaşım. Bunu bir rol olarak değil. İnanarak ve öyle olması gerektiğini düşünerek yapmıştırlar. Davranışlarından samimi bir davranış, samimi bir diyalog olduğunu hissettim. PKK, 1980'de ilk silahlı çatışmaya girdiği zaman ondan önceki dönemlerde olmadığı için bugünlere geldik. Bu asker, bu ordu, hepimizin güvenliği için bir görevle çalışıyor olduğunu ifade edebilseydi, bize karşı güvenlik değil de bizim için güvenlik olduğu mantığını yansıtabilseydi, bazı şeyler bugün yaşanmıyor olurdu."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER