ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2014 Pazartesi 22:50

Komutan, pilotu alnından öptü

Komutan, pilotu alnından öptü

Hava Kuvvetleri Komutanı Öztürk, pilotu alnından öptü


Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk'ün Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu Türk Yıldızları uçuşunun ardından, 11 Aralık 2014 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri’nin dışa açılan diğer yüzü SOLOTÜRK’e ait gösteri koreografisini de bizzat uçarak denetledi.

Orgeneral Öztürk, SOLOTÜRK ekibi tarafından icra edilen gerçek gösteri koreografisinin aynısını bire bir, SOLOTÜRK 1’inci Pilotu Yüzbaşı Yusuf Kurt ile birlikte uçtu. F-16 uçağının ve pilot limitlerinin zorlandığı, uçak süratinin 120 Knot (220 km) ile 600 Knot (1111 km) arasında değiştiği, 100 feet (30 metre) ile 16000 feet (4900 metre) irtifa aralığında gerçekleştirilen 15 dakikalık uçuşta, +9G ve -3G’lik yerçekimi kuvvetine maruz kalındı.

Orgeneral Öztürk, SOLOTÜRK gösteri paketini uçan ilk Hava Kuvvetleri Komutanı ve aynı zamanda en kıdemli pilot olmuştur. SOLOTÜRK ekibi adına Yzb.Kurt uçuş sonunda Orgeneral Öztürk'e sadece SOLOTÜRK pilotlarının taktığı +9/-3G peçini hediye etti.

Gösteri sonunda, SOLOTÜRK pilotu Yzb.Kurt'u alnından öpen Orgeneral Öztürk, “Sizler Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin gururusunuz. Sizlerle ne kadar iftihar etsek azdır. Denetlemelerimde, Türk Hava Kuvvetlerinin harekât görevlerinde olduğu gibi milletini temsil görevinde de en iyisini icra ettiğini görmekten mutluyum. Havacı belleğini, yüreğini ve bileğini en iyi kullanandır. Hataya yer olmayan bu gösteri de ancak adanmışlık, cesaret ve yüreğini ortaya koymakla icra edilebilir. Aklınıza, yüreğinize ve bileğinize kuvvet diliyorum” ifadelerinde bulundu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER