ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 08:42

Kömür yardımı Resmi Gazete'de


İl ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarınca belirlenerek valiliklere bildirilecek fakir ailelere, müracaatları üzerine asgari 500 kilogram ücretsiz kömür verilecek.
     Fakir Ailelere Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Buna göre, 2013'te valiliklere yapılacak kömür sevkıyatları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca belirlenecek kriterlere göre, kuruluşlar tarafından belirlenen sevkıyat programı dahilinde yapılacak.
     Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüklerinin CIF satış esaslarında valiliklerce bildirilen teslim noktalarına kadar gönderilecek kömür, sevkıyat noktalarının konumuna göre belirlenecek nakil vasıtalarıyla nakledilecek.
     TKİ, bu karar kapsamında, dağıtacağı kömür ve gerekli hizmeti, işleticisi kim olursa olsun kendisine ait sahalar ile bağlı ortaklık veya iştiraklerine ait sahalardan da temin edebilecek ve kendi sorumluluğunda valiliklere ulaştırılmasını sağlayacak.
     TCDD Genel Müdürlüğü ile taşınacak kömüre bu kuruluş tarafından öncelik verilecek, ilgili kuruluşlar, TCDD ile öncelik ve taşıma konusunda protokol yapacak.
     Dağıtılacak kömürün niteliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yayımlanan Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'ne uygun olacak.
     Valiliklere yapılan kömür tesliminden doğan KDV dahil vergi ve harçlar TKİ ve TTK tarafından ödenecek.
     TKİ ve TTK Genel Müdürlükleri tarafından CIF satış esaslarına göre valiliklere teslim edilecek kömüre ilişkin bedeller görev zararı sayılacak.
     Bu kararın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı'nın görüşleri çerçevesinde, bir ay içinde belirlenecek.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER