ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Şubat 2014 Çarşamba 15:34

Kömür yardımı alanlara, zehirlenmelere karşı dedektör


Altunhisar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, ilçede kömür verilen ailelere zehirlenmelere karşı karbonmonoksit dedektörü dağıttı.
Altunhisar Kaymakamı Mehmet Yaşar Yeşiltaş, yaptığı açıklamada, ilçede kömür kullanımının yaygın olması nedeniyle karbonmonoksit gazının insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.
Bölgede sık yaşanan karbonmonoksit zehirlenmelerinin Altunhisar için bir tehlike olmaktan çıkarılmasını hedeflediklerini bildiren Yeşiltaş, bu amaçla dedektör dağıtımında önceliğin kömür yardımı alan kalabalık nüfuslu ailelere verildiğini ifade etti.
Yeşiltaş, dedektörün, karbonmonoksit gazını havadaki oranına göre 3 dakika ile 40 dakika arasında algılayarak alarmla uyardığını belirterek, ''Bu şekilde bir uyarı alan vatandaşın hemen sobanın bulunduğu odayı havalandırması ve sobanın durumunu stabil hale getirmeleri gerekmekte. Zehirlenmelerin ciddi boyutlara ulaşmasını engellemek amacıyla 400 karbonmonoksit dedektörü temin ettik" dedi.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeli tarafından belde sakinlerine dedektör hakkında bilgi verilerek evlerine monte edildi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER