ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:34

Kömür ocağını sel bastı


 Silopi ilçesinde etkili olan sağanak sonrasında, özel bir şirkete ait kömür ocağını su bastı.
    
Irak sınırındaki Hezil Çayı üzerinde yaklaşık 5 yıldır faaliyette bulunan, 85 metre derinliğe, 15 metre genişliğe sahip Siyahkaya Kömür Ocağı'nı, ilçede etkili olan sağanak ile Cudi Dağı'ndaki karların erimesi sonucu su bastı.
   
  Çok sayıda trafo, jeneratör, dinamo ve elektrik aksamının yer aldığı yaklaşık 60 kişinin istihdam edildiği kömür ocağı su baskını nedeniyle kullanılamaz hale gelirken, su baskının akşam saatlerinde meydana gelmesi olası bir faciayı da önledi.
    
Kömür ocağı müdürü Abdullah Aydemir, yaptığı açıklamada, yağmur sularının etkisiyle biriken karın erimesi sonucu suların set üzerinden taşarak kömür ocağını bastığını söyledi.
    
Durumu jandarmaya bildirdiklerini ifade eden Aydemir, ''15 milyon liralık yatırım heba oldu. 5 yıllık emeğimizin hepsi gitti. Burada istihdam edilen işçiler işsiz kalacak. Yetkililerden yardım bekliyoruz. Yardım gelmesi halinde kömür ocağını yeniden aktif hale getirmeye çalışacağız'' dedi.
    
Maden mühendisi Nihat Bilen, ocaktaki elektrik malzemesi, dinamo, trafo ve jeneratörlerin de su altında kaldığını belirtti.
    
Yaklaşık 5 milyon ton hafriyat çıkardıklarını ifade eden Bilen, ''Tam kömür damarını bulduğumuz günün gecesinde kömür ocağını su bastı. Büyük kayıp söz konusu. Kömür ocağı kapanırsa onlarca kişi işsiz kalacak. Yetkililerden destek bekliyoruz'' diye konuştu.
    
Ocak çalışanları ise, işsiz kaldıklarını ifade ederek yeniden işlerine kavuşmak için yardım beklediklerini belirtti.
    
Öte yandan Hezil Çayı'nda meydana gelen heyelan sonucu su yatağının yaklaşık 20 metre yön değiştirdiği belirtildi.
    
Şırnak Valiliği, bir açıklama ile dün ve bugün için sağanak yağış beklendiğini belirterek, vatandaşları olası heyelan ve su taşkınlarına karşı uyarmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER