ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 07:21

Komitenin Obama'ya Suriye için onay vermesi


Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin ABD Başkanı Obama'nın Suriye'ye askeri güç kullanma yetki talebine yönelik tasarıyı kabul etmesiyle ilgili, Senato'nun ulusal güvenlik adına hızla hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Carney, yaptığı yazılı açıklamada, Başkan ve Kongre birlikte çalıştığında Amerika'nın daha güçlü olduğuna inandıklarını belirtti. Carney, "Suriye'deki siyasi çözümün hızlanması için muhalefeti güçlendirmeye yönelik daha geniş bir stratejiyi takip ederken, kabul edilen bu tasarı da bir yandan Esed'in kimyasal silah kapasitesini azaltıp, bunların gelecekteki kullanımını engelleyecek, diğer yandan da Amerika'nın ulusal güvenlik çıkarlarını da muhafaza edecektir" ifadesini kullandı.
Senato'nun ulusal güvenlik adına hızla hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Carney, kimyasal silahların kullanımının yasaklanmasını uygulamak ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarını yeteri kadar korumak için sınırlı bir çerçeveye kurulan askeri güç kullanımı yetkisine iki partili desteğin sağlanması için Kongre ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini bildirdi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER