ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:16

Köle ticareti kurbanları Ankara’da sergilenecek


 Birleşmiş Milletler (BM) tarafından atlantikaşırı köle ticareti kurbanlarını anmak üzere yürütülen küresel etkinlikler kapsamında Ankara Cer Modern’de gezici sergi açılıyor. BM Türkiye Temsilcisi Kamal Malhotra tarafından 25 Mayıs tarihinde açılacak sergi bir hafta süreyle ziyaret edilebilecek.

Tarihin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden atlantikaşırı köle ticareti 400 yıl boyunca 15 milyondan fazla erkek, kadın ve çocuğun elinden özgürlüklerini aldı, insan onurunu yok saydı. Kamal Malhotra, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sergi ile insanlığın en korkunç yüzü hakkında toplumları bilgilendirmeyi amaçladıklarını söyledi. Malhotra, “Köle ticaretinin kök salmasına ve yüzyıllar boyu sürmesine yol açan yaygın davranış biçimlerini inceleyerek hala varlığını sürdüren ırkçılık ve nefret söylemlerinin teşkil ettiği tehlikeyi gözler önüne sermek istiyoruz. Köle ticareti kurbanlarını anarak, acımasız bir şekilde ellerinden alınan insanlık onurlarını onlara geri kazandırmayı arzuluyoruz.” dedi.

KÖLE BENZERİ KOŞULLAR DEVAM EDİYOR

Malhotra, günümüzde köle ticaretinin yasaklanmış olmasına rağmen, borçlandırmak, ev işlerinde çalıştırılmak, zorla ve çocuk yaşta evlendirilmek gibi davranışlara maruz kalan milyonlarca insanın köle benzeri koşullarda yaşadığını söyledi. BM rakamlarına göre söz konusu koşullarda yaşayanların sayısı dünya genelinde 20 milyonu aşıyor. Malhotra, Cer Modern’in sergiye ev sahipliği yaparak köle ticareti kurbanlarının hikayelerinin anlatılmasına ve onlara insanlık onurlarının iade edilmesi çabalarına önemli bir katkı yaptığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, serginin kötülüğün sınır tanımadığını gösterdiğini belirtti. Ban, "Atlantikaşırı köle ticaretine yol açan yanlış ahlaki yargının farkına varmalıyız. Günümüz ve gelecek kuşakları, tarihin kendisini tekrar etmesini önleme konusunda yönlendirmeliyiz.” dedi. “Köle ticaretinin sayısız kurbanını anarken onları baskı altında tutan sisteme karşı koyma gücü gösteren kölelerin cesaretini de yüreğimizde hissediyoruz” diyen Ban, tanınmış ya da adsız, söz konusu kahramanların insan onurunun en büyük güç olduğunu gösterdiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER