ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 21:06

Kolat, Alman vatandaşlığı için kampanya başlattı


Berlin Uyum, Çalışma ve Kadın Bakanı Dilek Kolat (SPD) başlattığı bir kampanyayla Alman vatandaşı sayısını artırmayı hedefliyor. 3 milyon 540 bin nüfuslu Berlin’in yüzde 15’inin Alman vatandaşı olmadığını kaydeden Kolat, “Bu 500 bin Berlinli bizim hedef kitlemiz.” dedi.

'Senin şehrin, senin ülken, senin pasaportun’ sloganlı kampanyada, yeni Alman vatandaşı olmuş beş göçmen de hazır bulundu. “Bu vesileyle: ‘Berlin göçü istiyor. Berlin insanlara hoş geldin diyor’ mesajını vermek istiyoruz.” diye konuşan Kolat, yıllık 6 ila 7 bin insanın Alman vatandaşlığına geçişinden memnun kalmadığını, başkentin daha fazla potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Kampanya, Alman vatandaşı olmak için ön şartları yerine getiren, ancak vatandaşlık bulundurmayan Berlinlilere yönelik hazırlandı. 23 yaşına kadarki göçmen gençlere yönelik uygulanan opsiyon modeline de karşı olduğunu belirten Kolat, kampanya vesilesiyle vatandaşlık seçiminde kararsız kalan insanlara da yön belirleyeceğini söyledi. “İnsanlar Alman vatandaşlığına geçtikçe, bu bizim kültürel çeşitliliğimizi de güçlendirecektir. Alman olmak etnik kökenimizi, aslımızı, ten rengimizi ve dinimizi etkilemiyor.” ifadelerini kullanan Dilek Kolat, Berlin toplumunun çoğulculukla şekillendiğine dikkat çekti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER