ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 10:09

Koç'tan ilk açıklama: "Bizim tek hedefimiz..."

Koçtan ilk açıklama: "Bizim tek hedefimiz..."

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, ülkenin geleceği için çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'nin global bir oyuncu olması dışında planımız olamaz" dedi.


Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, grup şirketlerindeki incelemeler sonrasında ilk kez dolaylı mesajlar verdi. Koç, ülkenin geleceği için çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'nin global bir oyuncu olması dışında planımız olamaz" dedi.,

Vatan'dan Güven Adalı'nın haberine göre, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Topluluğu'nun Türkiye'nin global bir oyuncu olması dışında hedeflerinin olmadığını açıkladı.

60 milyon liralık yatırımla İstanbul Sancaktepe'de inşa edilecek Ford Otosan Mühendislik Merkezi'nin açılış töreninde konuşan Ali Koç, Koç Topluluğu'nun kurulduğu günden itibaren uzun vadeli bir bakış açısı ile yatırımlarını gerçekleştirdiğini, Türkiye için yaratılan katma değeri sürekli artırmayı hedeflediğini belirtti.

AR-GE'YE 2.7 MILYAR TL

Koç, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi 2023 vizyonuna, yani dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına taşıyacak temel taşlarından biri Ar-Ge gücümüzü geliştirmektir. Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcamasını yapan topluluğumuzun son 5 yıldaki yatırımı 2.7 milyar TL. Türkiye ekonomisinin yüzde 9'unu, ihracatının yüzde 10'unu, devletin toplam vergi gelirlerinin yüzde 9.4'ünü teşkil eden Koç Topluluğu'nun Türkiye'nin özel sektör Ar-Ge harcamasındaki payı yüzde 10 düzeyinde. Durum böyleyken Türkiye'nin global bir oyuncu olması dışında bir hedefimiz, planımız olamaz."

DESTEKLER MOTİVE ETTİ

Ali Koç, "Ülkemizin ortalama Ar-Ge harcamalarının net ciroya oranı yüzde 0.9 iken, Koç Topluluğu'nda bu rakam yüzde 1.73 ile uluslararası standartlara yakın seviyelerde. Hükümetimizin Ar-Ge'ye verdiği önem bizler için en büyük motivasyon kaynağı oldu" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER