ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 09:43

Kocaya ağırlaştırılmış müebbet hapis


Adana’da eşi Ezgi Köseoğlu’nu (22) öldürmekten yargılanan Mehmet Köseoğlu (31) ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarpıldı. Mehmet Köseoğlu birlikte oldukları dönemde de Ezgi’ye defalarca şiddet uygulamış ve onu tehdit etmiş daha sonra da silahla dört el ateş ederek cinayeti işlemişti.

21 Ağustos 2011 günü Onur Mahallesi'nde yaşanan olayda iddiaya göre, Mehmet Köseoğlu, eşini çocuğunu göstereceği bahanesi ile bir yakınlarının evine çağırdı. Burada bir yıl ayrı yaşadığı ve boşanmak üzere olan eşi Ezgi’ye dört el ateş edip kaçan Mehmet Köseoğlu, Dumlupınar Mahallesi'nde polisle girdiği silahlı çatışmadan sonrası yakalandı.

“Eşini öldürmek, tahdit ve ruhsatsız silah taşımak” iddiasıyla hakim karşısına çıkan tutuklu sanık Mehmet Köseoğlu, hakkında 2 ayrı cezai ehliyet raporu ve İstanbul Adli Tıp Genel Kurulu akıllı raporu vermişti. Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki il duruşmada Köseoğlu, kalabalığın üzerine geldiğini, daraldığını ve savunma yapamadığını söylemişti. İsteyerek bir şey yapmadığını belirten Köseoğlu, “Firardayken, başka cinayetler de işledim.” demişti. Karar duruşmasında ise sanık, ruhsal tedavi gördüğünü cinayetin kıskançlıktan kaynaklandığını, pişman olduğunu kaydetti. Kızının, kocası tarafından ölümle tehdit edildiğini belirten müşteki Yılmaz Daş ise sanığın deli numarası yaptığını ileri sürdü. Ezgi’nin boşanma davası açtığını hatırlatan Daş, barışmaması halinde kendisini ölümle tehdit ettiğini dile getirdi. Mahkeme heyeti, Mehmet Köseoğlu’na, önceden planlayarak insan öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, tehditten 2 yıl 6 ay ruhsatsız silah bulundurmaktan 1 yıl 6 ay hapis ve 900 TL cezaya mahkum etti. Baba Yılmaz Daş, karara sevindi.

KADIN PLATFORMU: ÖRNEK KARAR
Davayı başından itibaren takip eden Adana Kadın Platformu üyesi avukatlar ise verilen cezayı örnek bir karar olarak değerlendirdi. Mahkemenin devamı sırasında sanığın akıl hastası olduğu yönünde bir aldatmacaya girmek istediğini dile getiren avukatlar, “Sanığın tüm yargılama sırasındaki olumsuz tavırları da takdiri hiçbir indirimin uygulanmamasına neden oldu. Mahkeme sanığın tahrik iddialarını da kabul etmeyerek örnek bir karara imza attı. Bu kadın cinayeti dosyasını başından itibaren takip ettik. Her ne kadar müdahilliğimize karar verilmemiş olsa da kadın katillerinin hak ettikleri cezalara çarptırılması ve özellikle tahrik indiriminin uygulanmamış olması bizlere ve Ezgi’nin yakınlarına bir nebze olsun teselli verdi.” açıklamasını yaptı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER