ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 11:03

Kocasakal'ın duruşması kısa sürdü


Balyoz davasında izinsiz olarak girdikleri sanık avukatları bölümünde mahkeme heyetine hitaben metin okuduğu gerekçesiyle yargılanan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın ilk duruşması, salonun çok yoğun olması nedeniyle kısa sürdü.

Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde Ümit Kocasakal'ın da aralarında bulunduğu İstanbul Barosu yönetim kurulu üyesi 9 avukat ile yönetimde bulunan bir avukatın 'adil yargılayanı etkilemeye teşebbüs' ettikleri gerekçesile saat 09.30'da hakim karşısına çıktı. Mahkeme hakimi Zuhal İşgören'in mazeret izni nedeniyle katılmadığı duruşmaya Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimi Mustafa Egemen katıldı.

Hakkında 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istenen İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile yönetimde bulunan diğer avukatlar Turgay Demirci, Mehmet Kurakoğlu, Hüseyin Özbek, Hasan Kılıç, Başar Yaltı, İsmail Altay, Aydeniz Alisbah Tuskan, Ayşe Füsun Dikmenli ve Ufuk Özkap duruşmada hazır bulundu. Duruşmada ayrıca sanıkları temsilen avukatlar Turgut Kazan ile Necmi Şimşek de yer aldı.

Bu arada, başta Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ahsen Coşar ile Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da aralarında bulunduğu birçok baro başkanı sanıklar için müdafi olmak istediklerini dile getirdi. Duruşma salonunda cübbesi ile gelen çok sayıda avukatın katibin bulunduğu yere kadar geldikleri görüldü. Sanıkları desteklemek için yurt dışından da birçok hukukçunun geldiğini belirten Hakim Egemen, sanıklar hakkındaki usuli işlem yapmanın mümkün olmadığını, fiziki koşulların da yetersiz kaldığını belirterek duruşmayı ertelediğini açıkladı.

Ayrıca Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılarak Silivri Adliyesi'nden daha geniş ve daha rahat yargılama yapılabileceği, sanıklar ile avukatlarının savunmalarını özgür ve rahat bir şekilde sunabilecekleri Silivri Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunun hazırlattırılmasının istenmesine hükmedildi. Duruşma 10 Ekim'e ertelendi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER